Kpss Anlatım Bozuklukları Test 2

Aşk'a İnanmışt'ı

Genel Yönetici
Staff member
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
1. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir anlatım bozukluğu vardır? A) Seni çok seviyor, her konuda güveniyor. B) Sözlerimi iyice dinledi, bana hak verdi. C) Biz yukarı çıkarken, onlar aşağı iniyorlardı. D) Okula erken gitti, ama okuldan hâlâ dönmedi. E) Yolculukları seviyor, çünkü kitap okuyarak değerlendiriyor. 2. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir anlatım bozukluğu vardır? A) Derginin hazırlığı bitti, yarın piyasada olacak. B) Çok güzel şiirler var derginin bu sayısında. C) Sanatçı, sözlerini tamamladı, kürsüden indi. D) İzlediği filmi çok bendi ve herkese önerdi. E) Sanatçı geldi, herkes ayağa kalkıp onu alkışladı. 3. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir anlatım bozukluğu vardır? A) Çocuklara hem çok kızıyor hem de bunu söylemiyor. B) İşyerine erken geliyor, ama herkesten geç çıkıyor. C) Balkon penceresi bir açılıyor, bir kapanıyor. D) Yıllar çok çabuk geçiyor, insan onlara yetişemiyor. E) Gezmeyi çok seviyor, hatta hiçbir şeye değişmiyor. 4. Aşağıdakilerden hangisi dil ve anlatım yönünden yanlıştır? A) Bu şairin şiirlerini okuyorum, çok beğeniyorum. B) Sanatçıları anlıyorum, her konuda destekliyorum. C) Romanlarımı okumuyor, ama kıyasıya eleştiriyor. D) Eski bir arkadaşımı gördüm, uzun uzun konuştum. E) İsteklerini bir kâğıda yazdı, orada bulunanlara okudu. 5. Günün sonunda gazeteciler, basının sorunlarıyla ilgili söz aldılar ve hepsi bu sorunların yıllardır çözülemediğini söylediler. Bu cümledeki anlatım bozukluğunu gidermek için aşağıdaki değişikliklerden hangisi yapılmalıdır? A) "Günün" kelimesi kaldırılmalı B) "ve" kelimesi çıkarılıp, yerine virgül (,) konmalı C) "hepsi" kelimesi kaldırılmalı D) "basının" sözü "bu" kelimesinden önce getirilmeli E) "yıllardır" kelimesi kaldırılmalı 6. Fikirleriyle gençleri okumaya yönelten bir yazın adamıydı. Bu cümledeki anlatım bozukluğu aşağıdakilerin hangisinden kaynaklanmaktadır? A) Tamlayan eksikliğinden B) Özne-yüklem uyuşmazlığından C) Gereksiz sözcük kullanılmasından D) Bir sözcüğün yanlış anlamda kullanılmasından E) Anlamca çelişen sözlerin bir arada kullanılmasından 7. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir anlatım bozukluğu vardır? A) Kitabını okudum ve çok beğendim. B) Eleştiriye katlanamıyor, çok rahatsız oluyor. C) Sinemayı çok sever, yaşamının bir paçası sayardı. D) Büyüklerine saygılı davranır, onları hiç kırmazdı. E) Geçmişi aramıyor, hatta bazen geçmişten nefret ediyor. 8. Otobüslerin hareket saati değiştirildi, artık çok erken kalkıyor. Bu cümledeki anlatım bozukluğunun nedeni aşağıdakilerden hangisidir? A) Özne eksikliği B) Nesne eksikliği C) Dolaylı tümleç eksikliği D) Nesne-yüklem uyuşmazlığı E) Gereksiz sözcük kullanılması 9. Hiç kimse dünkü maçı bizim kazanacağımıza inanmamış, büyük bir farkla yenileceğimizi düşünmüştü. Bu cümledeki anlatım bozukluğunun nedeni aşağıdakilerden hangisidir? A) Tamlayan eksikliği B) Özne-yüklem uyuşmazlığı C) Gereksiz sözcük kullanılması D) Bir sözcüğün yanlış anlamda kullanılması E) Anlamca çelişen sözlerin bir arada kullanılması 10. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir anlatım bozukluğu vardır? A) Futbolun, geniş kitlelerin ilgisini çeken bir oyun olduğu herkesçe bilinmektedir. B) Millî takımımızın oyuncuları, taraftarların alkışları eşliğinde sahaya çıktı. C) Taraftarlar, maç boyunca takımlarını desteklemekten hiç vazgeçmediler. D) Eskiden rakip takımın taraftarlarıyla bizim takımın taraftarları yan yana otururdu maçlarda. E) O maçta takımımızın savunmasında bir ben bir de yabancı bir futbolcu arkadaşım görev almıştı. 11. "Cansız varlıkların ya da soyut kavramların çoğulları özne olduğunda bunların yüklemleri tekil olur." Aşağıdakilerden hangisinde bu kurala uyulmamıştır? A) Çocuklar, okulun bahçesinde toplandılar. B) Ağaçlar, bu yıl daha erken çiçek açtı. C) Futbolcular son dakikalarda yorgun düştüler. D) Eski öneriler, yeniden gündeme getirildi. E) Acı verici olaylar, insanları çok yıpratıyorlar. 12. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir anlatım bozukluğu vardır? A) Gençler, hareketli türküleri daha çok beğeniyorlar. B) Ülkemizde bilimsel, kültürel ve sanat dergileri çok az satılıyor. C) Konuklar kendilerine gösterdiğimiz ilgiden çok memnun kaldılar. D) Toplantıda bazı maddelerin görüşülemediği belirtiliyor. E) Derneğimizin olağan kongresi hafta sonunda yapılacak. 13. Bugüne kadar o sanatçıyı ne gördüm ne de bir gösterisini izledim. Bu cümledeki anlatım bozukluğu aşağıdakilerin hangisinden kaynaklanmaktadır? A) Nesne eksikliğinden B) Tümleç eksikliğinden C) Tamlayan eksikliğinden D) Yüklemin olumlu olmasından E) Gereksiz yere bağlaç kullanılmasından 14. Hiçbiri görevini yapmamış, verdiğim şiiri yarım yamalak ezberlemişti. Bu cümledeki anlatım bozukluğu aşağıdaki değişikliklerden hangisiyle giderilebilir? A) "verdiğim" sözcüğü atılarak B) “görevi" yerine "işini" sözcüğü getirilerek C) "yapmamış"tan sonra "hepsi" sözcüğü getirilerek D) "yapmamış" yerine "yerine getirmemiş" sözü getirilerek E) "ezberlemişti" yerine "okumuştu" sözcüğü getirilerek 15. Binadaki işlerin, başkan gelinceye kadar bitirileceğini rica edecekler. Bu cümledeki anlatım bozukluğu aşağıdaki değişikliklerden hangisiyle giderilebilir? A) "kadar" yerine "dek" sözü getirilmeli. B) "bitirileceğini" yerine "bitirilmesini" sözü getirilmeli. C) "işlerin" den önce "tüm" sözü getirilmeli. D) "işleri" yerine "işler" sözü getirilmeli. E) "rica edecekler" yerine "isteyecekler" sözü getirilmeli. 16. Bahçeye rastgele atılan çöpler, görevliler tarafından toplayarak kapının yanındaki çöp kovasına atıldı. Bu cümledeki anlatım bozukluğunu gidermek için aşağıdaki değişikliklerin hangisi yapılmalıdır? A) "atılan" yerine "bırakılan" getirilmeli. B) "çöp kovası" yerine "çöpe" sözü getirilmeli. C) "yanındaki" yerine "önündeki" sözcüğü getirilmeli. D) "rastgele" yerine "gelişigüzel" sözcüğü getirilmeli. E) "toplayarak" yerine "toplanarak" sözcüğü getirilmeli. 17. Aşağıdakilerin hangisinde, anlam belirsizliğini gidermek için cümlenin başına bir şahıs zamiri getirmek gerekir? A) Yazın İzmir'e gideceklerini öğrendim. B) Bu kadar beklediğinize değdi mi? C) Beğendiğin gömlekten bana da al. D) Çatıyı onartacağını yeni duydum. E) Üniversiteyi İstanbul'da okumak istiyorum.

Back
Yukarı