Nevin Yanıt, 100 metre engellide Avrupa Şampiyonu oldu

Aşk'a İnanmışt'ı

Genel Yönetici
Staff member
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
İspanya'nın Barcelona kentinde devam eden 20. Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda, bayanlar 100 metre engelli finalinde milli atlet Nevin Yanıt 12.63 derecesiyle birinci olarak Avrupa Şampiyonu oldu ve Türkiye'ye altın madalya kazandırdı. Aynı zamanda Türkiye rekorunu aynı gün içinde 2. kez kırdı.

Avrupa Şampiyonası tarihinde bayanlar 100 metre engellide ilk kez final koşan Türk atlet olma başarısını gösteren Nevin Yanıt, bu branşta ilk madalya ve ilk altın madalya kazanan Türk atleti olarak da tarihe geçti.

Finalde ikinciliği 12.65’lik derecesiyle İrlandalı Derval O’Rourke elde ederken; Alman Carolin Nytra da 12.68’lik derecesiyle üçüncü sırada yer aldı.

Nevin Yanıt finiş çizgisini geçtikten sonra gözlerini sonuç ekranına çevirdi. Birinci olduğu ilan edilir edilmez adeta sevinçten çıldıran Yanıt, olduğu yerde zıplamaya başladı. Daha sonra Türk bayrağını alarak sevincini stadyumu dolduran izleyicilerle paylaşan Nevin Yanıt büyük alkış aldı

"12.63 diye yazmıştım"

Yarış sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan Yanıt, "Gerçekten delirdim. Çok müthiş bir duygu. Gerçekten çok büyük bir mutluluk. İstediğim, hayal ettiğim şeydi. İnanmayacaksınız belki, ama yarış öncesinde 12.63 diye yazmıştım. Piste çıkarken de 'ben yapacağım' dedim. Tabi ki derece için değil altın madalyayı kazanmak için çıktım ve ekranda Nevin Yanıt yazınca biranda deliye döndüm. Gerçekten çok güzel bir mutluluk, bunu hak ediyordum. Bunun için gerçekten çok çalıştım. Ne olursa olsun pes etmedim ve yılmadım. Emeğimin karşılığını da aldım. Onun için çok şükrediyorum" şeklinde konuştu.

"Hayalim gerçek oldu"

Yarış bittiğinde kazanıp kazanmadığının farkında olmadığını söyleyen Nevin Yanıt, "Yarış bittiğinde kazandığımı bilmiyordum. O an sadece finish çizgisini geçmeyi düşünüyordum. Gerçekten şu anda bile ben ne yapmışım diyorum. Hayalim çıkıp çizgiyi önde bitirmekti. Ekrana bakıp orada ismimi görünce, Cüneyt hocanın havaya fırladığını görünce ve Türkiye bayrağı gelince bir şeyler yaptığımı anladım. İsmimi görünce tamam kazanan benim dedim. Hayalim gerçek oldu, hayalimdeki derece oldu. Kendimi çok daha iyi yerlerde görebiliyorum. Keşke şu anda Dünya Şampiyonası yapılsaydı. Gerçekten hiçbir şey hatırlamıyorum. Sanki rüyadaymış gibiyim. Ben yarın haberleri görünce anca inanırım. Sanki öğle uykusuna yatmışım kaldıracaklar gibi. Türkiye'ye bu yakışırdı ben de altın madalyayı aldım geliyorum" ifadelerini kullandı.

Madalya töreni 1 Ağustos'ta

Barcelona’da yapılan 20.Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda, 30 Temmuz Cuma günü koşulan bayanlar 100 metre engelli seçmelerinde 1.seride yarışan atletimiz Nevin Yanıt, 12.89’luk derecesi ile serisinde birinci olarak yarı finale yükselmişti. Nevin Yanıt yarı final birinci serisinde de 12.71’lik derecesiyle kendisine ait olan Türkiye rekorunu kırarak finale yükselmişti.

Nevin Yanıt'ın altın madalyasını alacağı seremoni 1 Ağustos pazar günü gerçekleştirilecek. Bu arada Burcu Ayhan’ın da yarışacağı Bayanlar Yüksek Atlama finali de aynı gün gerçekleştirilecek.

Fenerbahçe Spor Kulübü, web sayfasının girişine kendi sporcuları olan Nevin Yanıt'ın başarısı gösteren bir fotoğraf ve mesaj ekledi. Mesajda "Fenerbahçe camiasına büyük gurur yaşattın, yüreğine sağlık" denildi.

File.ashx

Türkiye madalya sıralamasında 6.

Şampiyonanın 5. günündeki yarışların ardından, Rusya 8 altın, 6 gümüş ve 7 bronz madalyayla ilk sıradaki yerini korudu. Rusya'yı 16 madalya ile İngiltere takip ederken, Fransa 12 madalyayla üçüncü sırada yer aldı.

Back
Yukarı