Yeni işletim sistemi: Windows Strata

aziM

Demirbaşlardan
Tuttuğu Takım
BEŞİKTAŞ
Yeni işletim sistemi: Windows Strata
Microsoft'un ajandasındaki planları ve Steve Ballmer'ın açıklamaları bir araya gelince Windows'un yeni bir işletim sisteminin peşinde olduğu ortaya çıkıyor.
0910_strata_590.jpg

Bir yandan Vista'nın yaygınlaşması için çalışmalarını sürdüren, bir yandan da sonraki işletim sistemi Windows 7 üzerine geliştirmelerde bulunan Microsoft, arka planda gizliden gizliye başka bir işletim sistemi daha geliştiriyormuş. Şirketin ajandası ve Steve Ballmer'ın açıklamaları bir araya getirildiğinde ortaya çıkan tablo yeni bir Windows'un geleceğini işaret ediyor.
"Cloud computing" denilen ve birbirine bağlı, etkileşimli sistemlerin yer aldığı yapıya uygun olarak tasarlanması planlanan yeni işletim sisteminin adı (veya kod adı) ise Windows Strata. Sisteme ise genel olarak "cloud OS" adı veriliyor.
Bu ay içerisinde düzenlenecek olan PDC 2008'de (Professional Developer's Conference) yer alacak oturumlar arasında dikkati çeken Windows Strata ismi kısa bir süre sonra sayfadan kaldırıldı. Ancak ekran görüntüleri, o anı yakalayanlar tarafından internette yayılmaya devam ediyor.
Web tabanlı birbirine bağlı farklı sistemlerin kullanılması Microsoft adına yeni bir uygulama sayılmaz. Daha önce de Hailstorm gibi XML web hizmetleri veya Windows Server 2008 ile ASP.NET'in birlikteliği benzer tarzda bir yapıya sahipti.
Windows Strata, mevcut Microsoft ürünleri ve servislerinin bazı stratejik noktaları hesaba katarak birbirine bağlanması esasına dayanıyor. Bundan birkaç yıl önce ortaya çıkan ve Live Core denilen yapı, yakın geçmişte kullanıcıların hizmetine sunulan Live Mesh ve benzeri uygulamalar bundan böyle Strata'nın bileşenleri gibi olacak. Yani bir anlamda farklı isimlerdeki hizmetler tek bir çatı altına toplanacak.
Şu an için PDC gündeminde Strata'ya ait bir içerik görünmüyor. Ancak internet üzerinde bu konuda daha detaylı bilgilerin ortaya çıkmasının çok zaman almayacağı konusunda genel bir görüş hakim.

kaynak mynet

Cevap: Yeni işletim sistemi: Windows Strata

Windows 7 çıkmadan önce ara bi sistem çıkaracakları söylentisi vardı ismi belli olmuş demek.

evet belli olmuş

daha halen millet xp kullanıyo ama bunlar cok öndeler

saol abi

Back
Yukarı