AÖF İktisata Giriş Soru Cevaplı notlar

Aşk'a İnanmışt'ı

Genel Yönetici
Staff member
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Makro iktisadın ilgi alanına giren temel göstergeler nelerdir?
İşsizlik ve istihdam düzeyi, enflasyon ve üretim artış oranı.

2- İstihdam nedir?
Çalışma ve gelir sağlama kararında olan bireylerin hizmetlerinden yararlanılmak üzere çalıştırılması.

3- İşsizlik oranı nedir?
Toplam işgücü içerisinde işsiz olanların yüzdesi.

4-İşsizlik türleri nelerdir?
Friksiyonel( arızi) işsizlik: Kısmi,geçici,olumsuz etkisi en az olan,yer ve meslek değiştirme sırasında görülen.

Konjonktürel işsizlik: Yaygın tür,üretim hacminde zaman zaman ortaya çıkan daralmaların yarattığı tür.

Mevsimlik işsizlik: Yaygın tür,tarımsal yapılı ülkelerde.

Bölge ve sektör işsizliği: Belli bir sektörün veya bölgenin çekici bir alan olmaktan çıkması durumunda sektörün üretiminin daralmasına bağlı olarak ortaya çıkan tür.

Teknolojik işsizlik : Uzun süre emek yoğun üretim metodu uygulanmasından sermaye yoğun tekniklere geçilmesi durumunda bir kısım emeğin işsiz kalması ile ortaya çıkan tür.

Yapısal işsizlik: Durgun ekonomik dönemlerdeki tür.

Gizli işsizlik: Gelişmekte olan ülkelerde tarımsal üretim alanında yaygın,belli bir üretim sektöründe istihdam edilenlerden bir kısmının faaliyetten çekilmesi durumunda üretim hacminde bir daralma meydana gelmemesi sonucu görülen tür.

5- Enflasyon nedir?
Bir ekonomide fiyatlar genel düzeyinde ortaya çıkan artış.

6- Fiyatlar genel düzeyi nedir?
Mal ve hizmet fiyatlarının belirli bir dönemdeki tartılı ortalamasını gösteren indeks değeri.

7- Hiperenflasyon nedir?
Fiyatlar genel düzeyinde çok hızlı artışların yaşandığı dönem.

8- Ekonomik büyüme nedir?
Ekonominin mal ve hizmet üretme kapasitesindeki artış.

9- Konjonktür nedir?
Üretim hacmindeki artış (canlanma dönemi) ve azalış(daralma dönemi:resesyon) şeklindeki kısa dönemli dalgalanmalar.

10- Konjonktür dönemindeki evreler nelerdir?
Canlanma,tepe,daralma,dip

11- Ekonominin daralmadan canlanmaya geçişine ne ad verilir?
U dönüşü

Back
Yukarı