Atatürk'ün Harbord'a Türkçü Mülakatı

melek

Demirbaşlardan
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Başbuğ Atatürk'ün Harbord'a verdiği Türkçü Mülakat

Birinci Cihan Harbi'nde, General Pershing'in kurmay başkanı bulunan General Harbord 1919 Eylülünde Sivas'a gelir ve burada Başbuğ Atatürk'le görüşür, General bir hayli konuştuktan sonra sözlerine şunları ekler:

''- Ben bu vazifeye getirildiğim zaman Türk tarihini okudum. Gördüm ki milletiniz büyük ordular hazırlamış, büyük kumandanlar yetiştirmiştir. Bunu yapan bir millet, mutlâka bir medeniyet sahibi olmalıdır. Bunu takdir ederim. Fakat bugünkü vaziyetimize bakalım. Başta Almanya olmak üzere dört müttefiktiniz. Dört sene muharebe ettiniz, neticede mağlûp oldunuz. Dördünüz bir arada yapamadığınız bir şeyi, bu vaziyetimizde tek başınıza yapmayı nasıl düşünebilirsiniz? Fertlerin intihar ettiğini vakit vakit görürüz. Şimdi de bir milletin intiharına mı şahit olacağız!

Başbuğ Atatürk, bu sözlere karşı şu cevabı vermiştir:

''- General, Tarihimizi okumuş, milletimizin büyük ordular, büyük kumandanlar yetiştirdiğini, bunun için milletimizin bir medeniyete sahip olması lâzım geleceğini takdir ve kabul ediyor. Fakat şunu bilmesini isterim ki biz, emperyalistlerin pençesine düşen bir kuş gibi tedrici, sefil bir ölüme mahkûm olmaktan ise babalarımızın oğlu sıfatıyla vuruşa vuruşa ölmeği tercih ediyoruz.''

Başbuğ Atatürk'ün ve Türk Milleti'nin kararlı duruşunu gören Harbord, ve arkadaşları sessizce ayağa kalkıyorlar, Başbuğ Atatürk'le arkadaşlarının elini sıkarak oradan uzaklaşıyorlar.

Derleme: Türkiye Atatürkçüler Birliği Teşkilatı
Savaşan Atsız
Kaynak: www*turkiyeataturkculerbirligi*tr*cx

(ALINTIDIR)

Back
Yukarı