1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Bebek beslenmesiyle ilgili annelere öneriler

Konusu 'Annelik ve Bebek' forumundadır ve Aşk'a İnanmışt'ı tarafından 17 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Aşk'a İnanmışt'ı

  Aşk'a İnanmışt'ı Genel Yönetici Staff Member

  Katılım:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  23.252
  Beğenilen Mesajları:
  2.145
  Bulunduğu Yer:
  ŞANLIURFA
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Skype:
  fehmi56397
  Altı ayı dolduran bebeğiniz için ek besine geçmeye karar verdiğinizde evvela sabırlı olmalısınız. Bebeğiniz bir besini istemediğinde, yemesi için onu zorlamayın. Yeni besini başlarda, çay kaşığının alabileceği kadar az miktarlarda verin.

  Bebeğinizi ek besine nasıl geçireceğinizi merak ediyor musunuz? Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Perhiz Uzmanı Amaç Unutmaz Duman; bebek beslenmesiyle alakalı annelere rehber olabilecek detaylı bilgiler verdi…

  Bebeğinize ek besin vermek için sabırsızlanmayın ve doğru vakiti bekleyin. Anne sütünün bebeğiniz için en değerli besin olduğunu her vakit anımsayın. Ek gıdalara bebeğinizin ayına göre sırayla başlanması gerektiğini unutmayın. Yiyecekleri hazırlama şartlarına ve yiyeceklerin tazeliğine dikkat edin. Ek besinlere geçişte ishaller sık yaşanır, unutmayın.

  Bebeğin ek besine geçişe hazır olması; kaç aylık olduğu ve fizyolojik gelişimi ile ilgilidir. Dördüncü aydan önce bebeğin sindirim sistemi, aldığı besinleri sindirebilmesi için yeterli değildir. Ayrı olarak, bebeğin besinleri ağzında çevirme refleksi dört-altıncı aylarda başlar. İlk altı ay yalnızca anne sütü alan çocuğa, altıncı aydan sonra ağır ağır koyu sıvı besinler ve devamında katı besinler verilebilir. Altıncı aydan sonra pütürlü ve yumuşak besinleri, dili ve damağı arasında ezerek yutabilir.

  REAKSİYON VERMESİ NORMAL
  Katı besinlere geçmek her zaman için zordur. Bebek için de alışmadığı bir kıvam olduğu için reaksiyon vermesi normaldir. Sabırlı olmalı, bebeğinizi zorlamamalısınız. Besini önce çatalın arkası ile ezerek püre kıvamında, sonra küçük parçalar halinde vermelisiniz. Şayet bir yiyeceği sevmediyse, ne kadar faydalı olursa olsun zorlamamalı, birkaç gün sonra tekrar tecrübelisiniz.

  Bebeğinizin aç olması, yeme ihtimalini artırır. Ek besine geçişe tercihen öğle saatlerinde başlamanız, yemeğin tesirlerini görmeniz açısından da yararlı olur. Rahat ve huzurlu bir ortamda, sizin de rahat olmanız ehemmiyetlidir. Unutmayın; bebekler hisseder! Yemeyecek korkusunu veya stresini yaşarsanız; bu vaziyet bebeği negatif etkiler.

  Bebeğin alışmış olduğu bir kıvamdan ve tattan, başka bir kıvam ve tada geçmesi kolay olmayabilir, zaman da alabilir. Verdiğiniz yiyecekleri diliyle dışarı itmesi, istemediği mananına gelmez. Bu, fizyolojik olarak yaptığı bir harekettir. Evet, ara ara da verdiğiniz yiyeceği beğenmeyecek ve istemeyecektir; böyle vakitlerde da zorlamadan, değişik bir şekilde birkaç gün sonra tekrar tecrübe etmek en mantıklısı olacaktır. Ayrı olarak bebeklerin mide kapasitesini de göz ardı etmeyin. Yemesini beklediğiniz porsiyonları ona göre tertip edin. 6-12 ay arası ek besinin başladığı dönemde; günde dört-altı sefer, 200-250 ml. besin, bebeğiniz için uygun olacaktır.

  ALERJİYE DİKAT !
  Ek gıdalara başlanırken en ehemmiyetli noktalardan biri de; gıdanın yararları yanında oluşabilecek yan tesirleri de yakından izlemektir. Bu yüzden ek gıdaya birkaç çay kaşığıyla başlanıp miktar her gün artırılmalıdır. İlk başlanan gıda kesinlikle dört-beş gün peş peşe verilmelidir. Bu müddet zarfında bebeğin gıdayı sevip sevmediği gözlenir ve alerjik döküntü, ishal ve kusma gibi gıdaya karşı oluşabilecek yan etkiler belirlenir. Bu tür yan tesir gözlenen gıdaya üç hafta ara verilir. Üç hafta nihayetinde yapılan ikinci tecrübede gıdayla alakalı benzer yan etkiler gözlenirse, gıda altı ay süresince perhizden çıkartılır.

  YOĞURT VE ELMA SUYU İYİ TERCİHTİR
  Bebeğin besinlerinin hijyenik bir ortamda hazırlanması çok ehemmiyetlidir. Açıkta ve uygun olmayan sıcaklıklarda bekletilmiş yiyecekler, bebekler için çok tehlikelidir. Ayrı olarak besinin hazırlanmasında ve pişirilmesinde kullanılan metotlar de vitamin kayıplarını en üye indirmek için ehemmiyet taşımaktadır. Gereğinden fazla müddette pişirme, yersiz metotlarla (kavurma, kızartma) pişirme, fazla suda haşlama ve bu suyu dökme gibi hataların da yapılmaması ehemmiyetlidir. Hane yapımı yoğurt veya taze sıkılmış elma suyu, ilk besine geçişte doğru tercihler olacaktır.
  Mamayı sütle hazırlamayın

  Bebek mamalarının nasıl hazırlanması gerekir?
  Bebek mamaları, kutularının üzerinde yazılan tarife uygun olarak hazırlanmalıdır. Ancak genel ilke; evvelce kaynatılmış ve soğumaya bırakılmış suyla hazırlanmasıdır. Her bir silme ölçek mama için 30 cc. su ilave etmelidir. Suyun miktarı, bebeğin böbrek sıhhati için önemlidir. Bu yüzden mutlaka ölçülerek yapılmalı, mamanın kendi ölçeği silme (kaşığı mama ile doldurduktan sonra bıçağın düz tarafı ile fazlalığını almak) olarak kullanılmalıdır. Daha besleyici olsun düşüncesiyle mamaya su yerine süt ilave etmek de mahzurlu bir davranıştır. Bu, bebeğin daha olgunlaşmamış böbreklerine zarar verir.
  Ek gıdalara geçerken bebeklerde kabızlık meselesi kapı aralar? Ek besin döneminde seçenek edilen yiyeceklerin çoğunlukla nişasta muhtevaları yüksek olur. Bu da bağırsaklarda su tutulumuna kapı aralar ve genelde kabızlığa yol açar. Bunun dışında, beslenme döneminde su göz ardı edilebilir ki bu da kabızlık nedenlerinin başında gelir. Yetersiz yağ alımı da kabızlığa kapı aralayabilen sebeplerdendir.

  TATLIYA ALIŞTIRMAYIN
  Anne sütünün devamında başlanacak ek besinler, çocuğun daha sonraki besin seçimini etkiler. Bu yüzden bebeğe tatlı yiyecek ve içecek verilmemeli. Bu gıdalar bebek açısından sıhhatli olmamakla beraber, bebeğin daha sonra diğer besinlere alışmasını da zorlaştırır.

  ANNEBABALARA TAVSİYELER
  Bebeğin ayına uygun ek besinler seçin. Aynı anda ansızın çok ek besin tecrübe etmeyin. Bu, verdiği tepkisi ayırt etmenizi engeller.
  İlk verilecek besinin miktarı çok fazla olmamalı. Bebeğin negatif bir reaksiyonu yok ise ağır ağır artırılmalı.
  Bebeğinizin reaksiyonlarına itibar etmelisiniz. Zorla yedirmeye çalışmayın. Burnunu sıkıp ağzına kaşık dayamayın!
  Yemesi için besine şekerli yiyecekler karıştırmayın.
  Porsiyonlarının küçük olmasının normal olduğunu unutmayın.
   

Sayfayı Paylaş