Bilecik Üniversitesi Tanıtımı

Aşk'a İnanmışt'ı

Genel Yönetici
Staff member
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Tarihçesi
29 Mayıs 2007 tarih ve 26536 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5662 sayılı kanunla kurulan Üniversitemiz yeni Rektörümüz Prof. Dr. Azmi ÖZCAN’ın Aralık 2007’de atanması ile eğitim öğretim faaliyetlerine başlamıştır.
Kuruluşu rektörlüğe bağlı Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitüsü ile gerçekleşti. Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Osmaneli Meslek Yüksekokulu, Pazaryeri Meslek Yüksekokulu, Gölpazarı Meslek Yüksekokulu, Söğüt Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Sağlık Yüksekokulu, yine Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Meslek Yüksekokulu ve Bozüyük Meslek Yüksekokulu Üniversitemiz bünyesine dahil edildi.
Kurulduğu tarihte bir fakülte ve altı meslek yüksekokulu ile eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan Üniversitemiz, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında Mühendislik Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü’nün akademik ve idari yapılanmasını tamamladı. Mühendislik Fakültesinde Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Kimya ve Süreç Mühendisliği, Makine ve İmalat Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği bölümleri açıldı. Mühendislik Fakültemiz bugün 409 öğrenci ile eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Sosyal Bilimler Enstitüsünde İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Coğrafya, Tarih Anabilim Dallarında Yüksek Lisans Programları bulunmakta ve bu Programlarda toplam 136 öğrenci öğrenim görmektedir. Fen Bilimleri Enstitüsü, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Makine ve İmalat Mühendisliği Anabilim Dallarında Yüksek Lisans Programları bulunmakta ve bu Programlarda 61 öğrenci öğrenim görmektedir.
Fen-Edebiyat Fakültesi ise 2009-2010 eğitim öğretim yılında akademik ve idari yapılanmasını tamamlamıştır. Fen-Edebiyat Fakültesinde Kimya, Coğrafya, Matematik, Moleküler Biyoloji ve Genetik ile Tarih bölümlerinde 325 öğrenci, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde, İktisat, İşletme ve Kamu Yönetimi bölümlerinde 2 bin 349 öğrenci öğrenim görmektedir.

bilecik_7517511248.gif

Kampüste Yaşam

Bilecik Üniversitesinde, eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmaların yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklere büyük önem verilmektedir. Bu kapsamda, konferans, seminer, panel, sempozyum gibi bilimsel toplantılar; gösteri, sergi, tiyatro, konser gibi çok sayıda kültürel etkinlik gerçekleştirilmektedir.
Üniversitemizde öğrenciler tarafından kurulan 34 kulüp bulunmaktadır. Öğrenci kulüpleri düzenli olarak müzik ve şiir dinletileri sunmakta, konferans ve paneller düzenlemekte, turnuvalar organize etmektedir. Öğrenciler üyesi oldukları kulüpler içinde hazırladıkları etkinliklerle kendilerini ifade etme olanağı bulmaktadır.
Üniversitemizde çeşitli sportif faaliyetler de düzenlenmektedir. Kapalı spor salonu, tenis kortu, kapalı halı saha, basketbol ve voleybol sahası bulunan üniversitenin merkez kampüsünde öğrencilere alanında uzman kişilerce tenis, basketbol, futbol halk oyunları ve Türk müziği eğitimleri verilmektedir.
217.jpg

Misyon ve Vizyon

Misyonumuz
Kaliteli öğretim ve araştırma yapılabilmesi için akademik, fiziki, ve teknik yapılanmasını tamamlayarak, evrensel bilime ve kültüre katkı sağlayacak bilgi, teknoloji ve değer üreten; insanlığın temel değerlerine ve hukuka saygılı, alanında yetkin, sorumluluk sahibi, araştırıcı, sorgulayıcı, özgüveni yüksek bireyler yetiştirmek; fen, mühendislik ve sosyal bilimler alanında nitelikli bilimsel araştırmalar ve yayınlar yaparak bilime katkıda bulunmaktır.
Vizyonumuz
Eğitim-öğretim ve bilimsel araştırmalar konusunda tercih edilen, kurumsal kimliği ve kültürü gelişmiş bir üniversite olmaktır.

kamu_yonetimi.gif

İktisat Bölümü İktisat; iktisadi bilimlerin, kurumların ve sistemlerin davranışlarını inceler. İktisadi sorun, kaynakların kıt olmasından ve çeşitli seçeneklerin bulunmasından kaynaklanır. Bugünkü toplumun sorunlarını anlamamızı sağlayan iktisat biliminin incelediği konular arasında şu konular önem taşımaktadır: İşsizlik ve enflasyon, iktisadi büyüme, uluslararası ekonomik ilişkiler, iktisat politikaları.

İktisat lisans programının başlıca amacı, öğrencilerin iktisat kuramında sağlam bir temele sahip olmalarını, Türk ve dünya ekonomileri hakkında bilgi edinmelerini, bağımsız düşünmelerini ve kantitatif iktisadi araştırmalar yapabilmelerini sağlamaktır.

Bölüm lisans düzeyinde izlediği öğretimle, öğrencilerini temel iktisat ve disiplin bilgileriyle donatmayı ve ileride alabilecekleri görevlere hazırlamayı amaçlamaktadır. Düzenlenen ders programları, uygulamada karşılaşılacak sorunlara çözüm getirebilecek ve hatta yönetimi elinde bulunduranların kararlarında etkin olacak bilgileri vermektedir.

İktisat Bölümü'nde ilk yıl temel derslerden oluşan bir öğretim programı uygulanmaktadır. İktisada giriş dersinin yanı sıra sosyoloji, genel kültür dersleri, İngilizce ve matematik öğretilmektedir. Bu dersler, öğrencinin çevreyi daha iyi algılamasını ve sorunları daha sağlıklı bir şekilde görmesini sağlamakta ve onlara çözümleyici bir yaklaşım ve görüş kazandırmaktadır. İkinci yıl, temel ekonomi dersleri ve ayrıca iktisadi analizlerde araç olarak kullanılan istatistik, bilgisayar ve muhasebe gibi konularda ders verilmektedir. Öğrenciler ekonometri, finans, uluslararası ekonomi ve uygulamaya dönük çeşitli iktisat derslerini üçüncü ve dördüncü yıllarda almaktadırlar. Son yılda öğrencilerden, bağımsız olarak kantitatif iktisadi araştırma istenmektedir. Programda, öğrenciye dersler arasında seçme olanağı tanınmaktadır. Öğrenci seçmeli derslerini kendi belirlenmekte ve ders programını kendi ilgi alanına göre yönlendirmektedir. Programı tamamlayan öğrenciler, iktisat, işletme ve siyaset bilimi gibi alanlarda yüksek lisans öğrenimi görebilir veya değişik araştırma kurumlarında, işletmelerde ya da yükseköğretim kurumlarında görev alabilirler.

Lisans programının birinci ve ikinci yıllarında iktisat, matematik, istatistik, bilgisayar ve bilgi işlem, psikoloji, sosyoloji ve uygarlık tarihi gibi derslerle genel bir temel oluşturulmakta ve bunun yanısıra işletmeye giriş, işletme bilimi ve muhasebe gibi alanın temel dersleri verilmektedir. Programın üçüncü ve dördüncü yıllarında finans, üretim, pazarlama, muhasebe ve yönetim gibi mesleki derslere ağırlık verilmekte ve öğrencilerin ilgi alanlarına yönelik seçmeli dersler sunulmaktadır.

Bölüm içi ve bölümler arası derslerden edinilen bilgiler, kamu ve özel sektörün ekonomik ve ticari ilişkilerinin daha ileri düzeyde analiz ve sentezine imkan hazırlar. Bu suretle bölüm, hem akademik kariyer için bir hazırlık eğitimi vermekte, hem de özel ve kamu kuruluşlarında ve bankalarında iktisat uzmanı, müfettiş ve araştırıcı olarak çalışabilecek elemanlar yetiştirmektedir.

mezuniyet1.jpg

Bilecik Üniversitesi, 5662 Sayılı "Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda ve Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Ekli Cetvellerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"la kurulan ve 28 Mayıs 2007 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan, 17 yeni üniversiteden biridir. Bilecik ilinde bulunmaktadır. Bilecik Üniversitesi Rektörlüğüne Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Prof.Dr.Azmi Özcan atanmıştır.
604620091116031528893.jpg

Akademik Birimler

Fakülte ve Bölümler
  • Mühendislik Fakültesi
    • Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü
    • Kimya ve Süreç Mühendisliği Bölümü
    • Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü
    • Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
    • İnşaat Mühendisliği Bölümü
  • İktisadi İdari Bilimler Fakültesi
    • Kamu Yönetimi Bölümü
    • İşletme Bölümü