1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Cep Telefonlarında Bakteri Alarmı

Konusu 'Bilim ve Teknoloji Haberleri' forumundadır ve Aşk'a İnanmışt'ı tarafından 28 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Aşk'a İnanmışt'ı

  Aşk'a İnanmışt'ı Genel Yönetici Staff Member

  Katılım:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  23.252
  Beğenilen Mesajları:
  2.145
  Bulunduğu Yer:
  ŞANLIURFA
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Skype:
  fehmi56397
  [​IMG]

  İngiltere’nin Manchester Metropolitan Üniversitesinden mikrobiyologlar, her bir santimetrekaresinde onbinlerce mikrobun yaşadığı cep telefonlarının, bir tuvalet kapağı, ayakkabı tabanlığı veya kapı kolundan daha çok bakteriyi barındırdığını belirterek, sürekli el altında olması ve telefonların yaydığı ısının, normalde cildimizde bulunan tüm bakteriler için cep telefonlarını ideal bir üreme ortamı haline getirdiğine işaret ediyorlar.
  Mikrobiyolog Joanna Verran, bu bakteriler arasında hastane enfeksiyonuna yol açan MRSA’nın yakın akrabası ve sivilceden, zatürree ve menenjite kadar birçok hastalığa neden olan ’’staphylococcus aureus’’un da bulunduğuna dikkat çekti.
  Çanta ve ceplerde tutulan mobil telefonların sürekli el altında olduğuna ve yüze yakın tutulduğuna işaret eden Verran, ’’Başka bir deyişle cep telefonları vücudumuzla en çok temas eden ve tuvalet kapaklarından daha çok bakteri barından eşyalar. Bu durum, sıcak ve uygun ortamlarda tuttuğumuz cep telefonlarının bu tip mikropların rahatça üremesi için uygun bir ortam yaratıyor’’ diye konuştu.
  Bazı cep telefonu üreticileri, kullanıcılara mobil telefonlarını antibakteriyel mendillerle silmelerini salık veriyorlar.
   

Sayfayı Paylaş