1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Ertuğrul Günay biyografi

Konusu 'Devlet-Siyaset Adamları' forumundadır ve Aşk'a İnanmışt'ı tarafından 8 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Aşk'a İnanmışt'ı

  Aşk'a İnanmışt'ı Genel Yönetici Staff Member

  Katılım:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  23.235
  Beğenilen Mesajları:
  2.145
  Bulunduğu Yer:
  ŞANLIURFA
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Skype:
  fehmi56397
  Ertuğrul Günay Kimdir - Ertuğrul Günay Resimleri - Ertuğrul Günay
  Biyografisi - Ertuğrul Günay Hakkında
  Ertuğrul Günay (d. 1 Mart 1947, Ordu, Türkiye), Türk siyasetçi. Öğrencilik yıllarında Fikir Kulüpleri Federasyonu içerisinde örgütlendi.

  [​IMG]

  1969’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra Ordu’da avukatlığa başladı. CHP Genel Merkezi’nin 50. kuruluş yılı nedeniyle açtığı yarışmada “Devlet Partisi’nden Halk Partisi’ne” başlıklı yazısıyla “birincilik” ödülü aldı. 1974-1977 arasında CHP Ordu İl Başkanlığı yaptı. Ecevit’i CHP’nin başına geçiren bu sürecin ardından, CHP içinde ona karşı gelişen muhalefetin içinden çıkan isimlerden biri de Ertuğrul Günay oldu. Deniz Baykal ve taraftarlarının Ecevit’e karşı çıktıkları 1976 yılındaki kurultayda, Baykalcıların kurultay başkan adayı Günay’dı. 1977-1980 döneminde Ordu Milletvekilliği yaptı. O dönemki meclis’in en genciydi. CHP’nin en solundaki milletvekillerinden biri olarak kabul edilen Günay, 12 Eylül Askeri darbesinden sonra da, Dev Yol ile ilişkisi olduğu iddiasıyla tutuklandı ve 1 yıl kadar hapis yattı. 1980’den sonra SHP’de Ankara İl Başkanlığı (1986-1987) ve Genel Sekreter Yardımcılığı (1990-1991) görevlerinde bulundu. CHP’nin siyasal yaşama yeniden dönüşü üzerine CHP’de yer aldı. 9 Eylül 1992’den 1994 sonuna kadar CHP'nin Genel Sekreterlik görevinde bulundu. 1994'teki yerel seçimlerde CHP'den İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına aday oldu. Karşısında Refah Parti'nden Recep Tayyip Erdoğan, Doğru Yol Partisi'nden Bedrettin Dalan, SHP'den Ömer Zülfü Livaneli ve Anavatan Partisi'nden İlhan Kesici vardı.

  1999 Genel seçimlerinde CHP’nin TBMM dışında kalması üzerine yeniden aktif siyasete döndü. Genel Başkanlığa aday oldu. Parti yönetimi ile görüş ayrılıklarının sürmesi üzerine CHP’den ihraç edildi. Daha sonra ki süreçte Saadet Partisi eski milletvekili ve insan hakları savunucusu Mehmet Bekaroğlu ile birlikte Müslüman Sol perspektifli bir siyasi oluşum çalışması başlatmışsa da sona erdiremeden 2007 Türkiye genel seçimleri öncesi Adalet ve Kalkınma Partisi'ne geçerek büyük sürpriz yaptı. Seçimlerde İstanbul milletvekili seçildi. Ardından 60. Hükümet'in başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunulan atama teklifi ile Kültür ve Turizm Bakanı olarak atandı. 2011 Türkiye genel seçimlerinde İzmir 1. Bölgeden milletvekili seçildi ve tekrar Kültür ve Turizm Bakanı olarak atandı.

  Son olarak Yazıcıoğlu'nun İstiklal Marşı'nın yazıldığı Taceddin Dergahı'na gömülmesine karşı oy vererek ve Beşiktaş JK'nın İnönü stadını yenileme çalışmalarına karşı olmasıyla tepki çekmiştir.

  2010 yılında 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali Emek Sineması yıkılacak haberleri eşliğinde başlayınca, olaya ilişkin yorumlarıyla çok tepki toplamış, festivalin açılış töreninde konuşma yapması eylemciler tarafından borazanlar çalınarak engellenmiştir.

  “Bosna İçin İnsanlık Girişimi”, “Doğu Konferansı” ve “Yeni Siyaset Girişimi” gibi sivil girişimlere de öncülük eden Günay’ın “Bosna Yazıları” ve “Karşı Siyaset” adıyla iki kitabı ve çeşitli gazete ve dergilerde hukuk ve siyaset konularında yayınlanmış çok sayıda makale ve söyleşisi bulunmaktadır. Günay evli ve iki çocuk
   

Sayfayı Paylaş