Evde Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır

Aşk'a İnanmışt'ı

Genel Yönetici
Staff member
Katılım
28 Mart 2008
Mesajlar
23.235
Tepki puanı
2.145
Puanları
163
Yaş
39
Bulunduğu Yer
ŞANLIURFA
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Evde yetiştirebileceğiniz bir bitki türü olan menekşe duruluğun ve saflığın simgesi olarak nitelendirilmektedir. Menekşe bakımısırasında dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Menekşe bakımı hakkında bilmediklerinizi çözüme kavuşturmak isteyenlerdenseniz sayfamızı inceleyebilirsiniz.
Menekşe Bakımında Saksı Seçimi
Menekşeler için geniş ağızlı saksılar seçmelisiniz. Saksının genişliği menekşenin gelişimini etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Nem dengesini sağlamak adına seramik saksı modellerini tercih edebilirsiniz.
Menekşe Bakımında Toprak Türü
Menekşe bitkisi bahçedeki toprağı kullanarak yetiştirebileceğiniz bir bitki değildir. Menekşe yetiştirmek için kullanacağınız toprak nemli tutulmalı ve aynı zaman da hafif yapıya sahip olmalıdır. Toprağın bol miktarda oksijen sağlaması gerekmektedir. Menekşe toprağını perlit ve ponza aracılığı ile harmanlayarak hazırlayabilirsiniz.
Menekşe Bakımında Işıklandırma
Aydınlık ve ferah alanları seven menekşeler fazla güneş olan mekânlardan hoşlanmazlar. Menekşeler için perde arkasından süzülen ışık ideal olacaktır. Menekşe bitkisi pencereden yaklaşık olarak 80 cm içeri doğru yerleştirilmelidir. Bu planlama bitkinin gelişimini ve büyümesini etkilemektedir.
Menekşe Bitkisi Nasıl Sulanmalı
Narin bitki türleri içerisine yer alan menekşe bitkisinin kloru uçulmuş sular aracılığı ile sulanması gerekmektedir. Sulama işlemi sırasında menekşe bitkisinin altına saksı altılığı yerleştirilmeli ve fazla gelen su boşaltılmalıdır. Sürekli olarak gübrelenmeye ihtiyaç duyan menekşe tropikal iklim bitkisi olarak tanımlanmaktadır. Sizler de almış olduğunuz öneriler doğrultusunda menekşe bitkisini en doğru şekilde yetiştirebilirsiniz.
 
Yukarı