1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Fatma Betül Sayan Kaya Biyografisi, Özgeçmişi

Konusu 'Devlet-Siyaset Adamları' forumundadır ve atmaca tarafından 26 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

 1. atmaca

  atmaca Genel Yönetici Staff Member

  Katılım:
  27 Mart 2008
  Mesajlar:
  4.325
  Beğenilen Mesajları:
  894
  Cinsiyet:
  Bay
  Bulunduğu Yer:
  Gazi Antep
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  [​IMG]

  Fatma Betül Sayan Kaya (doğum 31 Ocak 1981, İstanbul), mühendis, doktor ve siyasetçi. 24 Mayıs 2016'dan beri 65. Türkiye Hükûmeti'nde Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görev almaktadır. Ayrıca Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul 2. Bölge milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde temsil edilmektedir.

  İlk yıllar ve eğitimi
  Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olan Fatma Betül Sayan, mezuniyetinden sonra bir süre İstanbul'da proje mühendisi olarak çalışmıştır. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne giderek New York Üniversitesi'nde çalışmalarda bulunmuştur. Türkiye'ye döndükten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni kazanmıştır. Yüksek Seçim Kurulu tarafından mesleği doktor değil, mühendis olarak belirtilmiştir.

  Siyasi kariyeri
  Haziran 2015 seçimlerinde İstanbul 2. bölgede AK Parti'den milletvekili adayı olmuş ancak seçilememiştir. Kasım 2015'te tekrar aday olmuş ve bu kez parlementoya girmiştir.

  2009-2012 yılları arasında AK Parti genel başkanı ve başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını yapmıştır.

  Kişisel hayatı
  Fatma Betül Sayan Kaya evlidir ve bir çocuk annesidir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başkanı Ömer Fatih Sayan'ın kız kardeşidir.
   

Sayfayı Paylaş