Google Chrome Tarayıcı Ayarlarını Sıfırlama

Aşk'a İnanmışt'ı

Genel Yönetici
Staff member
Katılım
28 Mart 2008
Mesajlar
23.235
Tepki puanı
2.145
Puanları
163
Yaş
39
Bulunduğu Yer
ŞANLIURFA
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Popüler internet tarayıcısı Google Chrome'a gelen yeni güncellemeyle birlikte tarayıcının kararlı sürümü Google Chrome 29 olarak güncellendi. Eğer güncellemeye henüz sahip değilseniz, en kısa zamanda tarayıcınız kendisini güncelleyecektir ya da doğrudan son sürümü elle indirerek bilgisayarınıza kurabilir veya tarayıcınız üzerinden güncelleme seçeneklerini kontrol edebilirsiniz.

Google Chrome 29 güncellemesiyle birlikte gelen enteresan ve kullanışlı özellik sayesinde kullanıcılar istedikleri zaman tarayıcılarının ayarlarını sıfırlayarak, fabrika ayarlarına geri dönüş yapma şansına sahip olabiliyorlar. Firefox üzerinde neredeyse bir yıldan uzun zamandır kullanılan bu özelliği Chrome üzerinde de görmek gerçekten güzel.

Tarayıcınızla asla boşa zaman harcamayın konseptiyle yola çıkan Google Chrome, bu konseptin hakkını sonuna kadar vermeyi başarıyor gibi görünüyor. Öyle ki şu an piyasada bulunan tarayıcılar içerisinde içeriğe en çok değer veren, kullanıcılara kusursuz bir web deneyimi sağlamasının dışında hızlı ve stabil olarak çalışan yegane tarayıcının Chrome olduğunu söyleyebiliriz.

Otomatik olarak karşıdan yüklenen güncelleştirmeler sayesinde tarayıcının hangi versiyonunu kullandığınızla ilgili asla endişe etmenize gerek kalmıyor çünkü sürekli olarak en kararlı ve en stabil olarak çalışan sürümü kullandığınıza emin oluyorsunuz. Aynı zamanda tüm ayarlarınız ve kullanmakta olduğunuz özellikler bulut sunucular aracılığıyla senkronize ediliyor. Böylece yeni bir makineye geçtiğiniz zaman herhangi bir şekilde tarayıcınızın ayarları için boşa zaman harcamanıza gerek kalmıyor.

google chrome

Gerçekten mükemmel bir dünyada yaşıyor olsaydık, herhangi bir tarayıcıyı bilgisayarımıza kurabilir ve ardından tekrar tarayıcımızın ayarları, güncellemeleri veya güvenliğiyle ilgili dönüp arkamıza bakmamıza gerek kalmazdı ama gelin görün ki mükemmel bir dünyada yaşamıyoruz ve internet üzerinde bizleri bekleyen birçok tehdit ve zararlı yazılımlar bulunmakta. Bu noktada Google Chrome 29 ile birlikte gelen tarayıcı ayarlarını sıfırlama özelliği eminim ki birçok kullanıcının işine yarayacaktır. Sonuç olarak tarayıcınızın başına herhangi bir şey gelebilir. Örneğin nedenini bilmediğiniz hata, ayarlardan kaynaklanan bir problem, bozuk bir eklentiden dolayı ortaya çıkan sorunlar ve çok daha fazlası.

Eğer kullanmakta olduğunuz tarayıcı Google Chrome ise az önce bahsettiğim durumlarla karşı karşıya kaldığınız zaman, tarayıcı ayarlarını sıfırlama seçeneği sizin için adeta bir hayat kurtarıcı olabilir.

Tarayıcınızı fabrika ayarlarına döndürerek ilk günkü gibi çalışmasını sağlayacak olan tarayıcı ayarlarını sıfırlama seçeneğiyle birlikte en çok merak edilen sorulardan birine de yine Google cevap verdi. "Google Chrome ile tarayıcı ayarlarımı sıfırladığım zaman temalarım, uygulamalarım veya yer imlerim silinir mi?" Merak etmeyin çünkü Google Chrome ile tarayıcı ayarlarınızı sıfırladığınız zaman, kullanmakta olduğunuz kişisel verilerinizle ilgili herhangi bir kayıp yaşamıyorsunuz.

Peki Google Chrome 29 ile birlikte kullanıcılara sunulan tarayıcı ayarlarını sıfırlama özelliğine nereden ulaşabilir ve nasıl kullanabiliriz diye merak ediyorsanız, işte sizlere cevabı.

Google Chrome Tarayıcı Ayarlarını Sıfırlama:

Öncelikle kullanmakta olduğunuz Google Chrome tarayıcınızın sürümünün 29 veya üstü olduğuna emin olunuz. Tarayıcınız güncel değilse tarayıcınızı güncelleyerek işleme başlayabilirsiniz.

Ardından Google Chrome tarayıcımız açıyoruz ve tarayıcımızın sağ üst bölümünde bulunan Google Chrome'u özelleştirin ve kontrol edin butonuna tıklıyoruz. Sonrasında açılır menü üzerinde yer alan ayarlar sekmesine tıklıyoruz.

tarayici-ayarlarini-sifirlama-1.jpg

Hemen ardından karşımıza gelen ayarlar sayfasının en altına iniyoruz ve orada yer alan "Gelişmiş ayarları göster..." seçeneğine tıklıyoruz.

tarayici-ayarlarini-sifirlama-2.jpg

Butonu tıkladığınız zaman sayfanın aşağı doğru uzayarak gittiğini farkedeceksiniz ve bu noktada yapmanız gereken sağ taraftaki bar veya fareninizin tekerleği yardımıyla sayfanın en altına kadar inmek.
wol_error.gif

tarayici-ayarlarini-sifirlama-3.jpg

Ve karşınızda Google Chrome 29 ile birlikte kullanıcılara sunulan yeni özelliklerden biri olan tarayıcı ayarlarını sıfırlama. Şu noktadan sonra tarayıcı ayarlarınızı sıfırlayarak fabrika ayarlarına dönmek için yapmanız gereken tek şey "Tarayıcı ayarlarını sıfırlayın" butonuna tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan onay sayfası üzerinde yer alan "Sıfırla" butonuna tıklamak.

tarayici-ayarlarini-sifirlama-4.jpg

Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra tarayıcınız tekrar ilk günkü haline dönmüş olacak. Özellikle anasayfaları veya varsayılan arama motoru ayarları üçüncü parti uygulamalar veya programlar tarafından değiştirilen kullanıcılarınçok ama çok işine yarayacağını düşündüğüm bu özellik, bahsettiğim durumlarla karşı karşıya kalan kullanıcılara uygulaması kolay bir çözüm sunacaktır.
Google Chrome'un en güncel sürümüne Tamindir.com aracılığıyla hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz.


tamindir.
 
Yukarı