İlk Yardım Çantası ve Kutusunda Bulunan Malzemelerin Kullanmak

Aşk'a İnanmışt'ı

Genel Yönetici
Staff member
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
İlk Yardım Çantası ve Kutusunda Bulunan Malzemelerin Kullanılması

Sargılar:
  1. Yara üzerine konulan pansumanın yerinde tutulmasında,
  2. Yarayı dış tesirlerden korumakta,
  3. Kırıklarda, kırığın tesbiti ve hareketsizliğini sağlamada,
  4. Kol ve bacaktaki atardamar kanamalarında Es- mark bandı yerine,
  5. Şişlikleri önlemede kullanılır.
Hidrofil Steril Gaz (steril kutu içinde)
Kanamalarda, yaralarda pansuman malzemesi olarak kullanılır. Ambalajından çıkarırken, yara üzerine gelecek yani yarayı örtecek kısmına el sürülmemelidir.

Hidrofil Pamuk:
Pansuman malzemesi olarak yara üzerine konulan steril gazlı bezin üstünü besleyip sızıntılara mani olmak, ayrıca kırık tesbitlerinde tesbit malzemesinin altını beslemede kullanılır.

Oksijenli Su:
Mikrop öldürücü ayrıca hafif kan durdurucu etkisi vardır. Kirli yaraların temizlenmesinde yara üzerine bir miktar dökülerek veya pamuğa emdirilip yara üzerinden başlayarak etrafa doğru silinmek suretiyle kullanılır.

Esmark Bandı:
Kol ve bacaklardaki atardamar kanamalarının durdurulmasında kullanılır. Bant kanayan kısmın üst bölgesinde iyice gerilerek sarılır. Atardamar sıkıştırdığından kan durur.

Yirmi dakika sonra gevşetilmelidir. Yaralıyı naklederken bandın uygulandığı saat bir kâğıt veya etikete yazılıp yaranın üzerine iliştiriimelidir.

Plaster:
Yara üzerine konulan pansuman malzemesinin yerinde tutulmasında kullanlıır. Ayrıca bunlara ilave olarak; ağrı kesici, jeton, kalem, kâğıt, el feneri bulundurmakta fayda vardır.

İlk yardım çantası araçlarda kaza sırasında aracın en az hasar görebileceği bir yerde ve kolayca alınabilecek şekilde açıkta bulundurulmalıdır. Buna ğöre otomobil, minibüs ve otobüs

Back
Yukarı