1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Intel anakart üretmeyi bırakıyor

Konusu 'Bilim ve Teknoloji Haberleri' forumundadır ve atmaca tarafından 16 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. atmaca

  atmaca Genel Yönetici Staff Member

  Katılım:
  27 Mart 2008
  Mesajlar:
  4.316
  Beğenilen Mesajları:
  893
  Cinsiyet:
  Bay
  Bulunduğu Yer:
  Gazi Antep
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  [​IMG]


  Intel, yaklaşık 20 yıldır, masaüstü PC'ler için anakart ürettikten sonra, önümüzdeki 3 yıl içinde anakart üretmeyi tamamen bırakacağını açıkladı. Gelişen yeni pazarlarda, gücünü daha farklı alanlara yöneltmek isteyen Intel, kararın uygulamasına, Haswell işlemcilerini piyasaya sürmesiyle başlayacak.

  Piyasada artan mobil talep nedeniyle, laptopların ve tabletlerin, hatta cep telefonlarının hızla masaüstü bilgisayarların yerini almaya başlaması, masa üstü PC'lere olan talebi daralttığı için, masaüstü PC'ler için anakart üretimine son verme kararı alan Intel, bu iş için harcadığı kaynaklarını gelişen yeni alanlara kaydırmayı planlıyor.

  Piyasada yeteri kadar anakrt üreticisi olduğunun altını çizen Intel, bu üreticilerle iş ortağı olduklarını da belirterek, masa üstü PC satın almak isteyen kullancıların anakart bulmakta zorlanmayacağını da vurguladı.

  Intel, anakrt konusundaki birikimini ve kaynaklarını özellikle daha önce duyurduğu NUC isimli, kutu PC'lerin üretimine kaydıracağının da altını çizdi. Bu yeni nesil PC'ler, hem oturma odalarında hem de ofis ortamlarında çok daha fazla tercih edilecek bilgisayarlar olacak.

  Intel, Haswell'in satışa çıkmasıyla, eski işlemciler için anakart üretimini durduracak. Ancak Haswell işlemcileri için anakart üretimine devam edecek. Yeni işlemcinin piyasaya çıkacağı 18 ay boyunca, Haswell işlemcili anakartlar da piyasada kalacak. Intel, üretimini durdurduğu anakartlar için de teknik destek vermeye devam edecek.

  [​IMG]  Kaynak: http://intel.doganburda.com/guncel/item/339-intel-anakart-uretmeyi-birakiyor
   

Sayfayı Paylaş