Lady Gaga Kimdir

mine

Demirbaşlardan
Tuttuğu Takım
GALATASARAY

Asıl adı Stefani Joanne Angelina Germonatta olan, sahnede Lady Gaga adını kullanan sanatçı 28 Mart 1986 doğumlu sanatçının kütüğü New York. New York Üniversitesi’nden terk bir öğretim hayatı olan Gaga, 11 yaşında bir Roma Katolik kız okulu olan Kutsal Kalp Manastırı’na gidiyordu. Gelecekte mesleği olacak olan sanata 4 yaşında piyano çalmaya başlayarak adım atan Gaga, 13 yaşında ilk piyano baladını yazmıştı. Müzik kariyerine 2005 yılında bir çocuk kitabı için seslendirdiği şarkıyla adım atan Gaga, bildiğimiz tarzda şarkılarıyla ile 2007’de izleyici karşısına Lollapalooza müzik festivalinde çıkmaya başlamıştır. Lady Gaga adını yapımcısı olan Rob Fusari’nin bir Queen şarkısı olan “Radio Ga ga” dan esinlenerek, sanatçıya yakıştırdığı bilinmektedir. Sahne ismini Fusari’den alan Gaga, bu listeyi hazırlamamıza sebep olan kostümleri ve tarzına ise, performans sanatçısı Lady Starlight’ın yönlendirmeleriyle kavuşmuştur. Sony / ATV ‘de kariyerine başladığında Britney Spears, Fergie, Pussycat Dolls gibi meşhur sanatçılara şarkı sözü yazması için işe alınmıştı. Uzun bir kariyer yolcuğundan geçen Gaga, 2008 yılında kendi albümünü çıkartmak için Los Angeles’a taşındı ve çalışmalarına burada devam etti. Gaga ilk stüdyo single çalışmasını 2008’de “Just Dance” adıyla çıkarttı Gaga’nın ilk albümü ise singledan hemen 4 ay sonra “The Fame” adı altında piyasaya çıktı.Poker Face adlı çalışmasıyla müzik dünyasına bomba gibi düşen Gaga, dünyanın her yerine sesini ulaştırmayı başarmıştı. 12.Uzaydan bile görülen bir başarı İkinci albümü olan “Born This Way” ilk haftasında 1.108 milyon kopya satıp listelere birinci sıradan giren Gaga, 2012 yılında toplam 26 Milyon Dolara yakın bir gelir elde etti.

Back
Yukarı