atmaca

Genel Yönetici
Staff member
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Firefox, 52. sürümüyle birlikte yeni bir özelliği devreye aldı. Bu özellik HTTPS protokolü kullanmayan web sitelerinde parola alanlarında "Bağlantınız güvenli değil. Buraya yazdığınız hesap bilgileri ele geçirilebilir." biçiminde bir uyarı göstererek kullanıcıları bilgilendiriyor.

7NqarW.png

Her ne kadar güzel bir özellik olsa da bir süre sonra HTTPS kullanmayan her sitede bu uyarıyı görmek sıkıcı olabiliyor. Bu yazıda bu özelliğin nasıl devre dışı bırakılacağını anlatacağım. Öncelikle tarayıcınızın adres satırına about:config yazarak gelişmiş ayarlar sayfasına ulaşın.

Pr01ZN.png

"Riski kabul ediyorum!" düğmesine basıp ilerliyoruz.

gWqrJR.png

Açılan sayfadaki arama kutusuna security.insecure_field_warning.contextual.enabled yazıp çıkan değere çift tıklayıp değerini false yapıyoruz. Bu değeri insecure yazarak da bulabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta doğru değeri değiştirmek olmalı. Değeri false olarak değiştirdikten sonra tarayıcıyı kapatıp yeniden açıyoruz. Bundan sonra parola alanlarında "Bağlantınız güvenli değil." uyarısı görünmeyecektir.

Bu makale tarafımca hazırlanmıştır. Alıntı içermemektedir.

Gönül ister ki belli büyüklükteki web siteleri güvenli bağlantı sağlasın ama olmayınca olmuyor işte :D Hergün defalarca karşılaşıyor olmama rağmen beni rahatsız etmiyor, aksine bilgi güvenliği bilincimi canlı tutmaya yarıyor. Yine de standart kullanıcıları tedirgin edebilecek bir uyarı mesajı tabiiki. Emeğine sağlık abi, Firefox candır. :D

Gönül ister ki belli büyüklükteki web siteleri güvenli bağlantı sağlasın ama olmayınca olmuyor işte :D Hergün defalarca karşılaşıyor olmama rağmen beni rahatsız etmiyor, aksine bilgi güvenliği bilincimi canlı tutmaya yarıyor. Yine de standart kullanıcıları tedirgin edebilecek bir uyarı mesajı tabiiki. Emeğine sağlık abi, Firefox candır. :D
Öyle tabi de her yerde görmekten sıkıldım kapatabilir miyim acaba diye baktım 5-10 dakikalık bir deneme-yanılma yöntemiyle buldum kapattım kafam rahat. Belki birilerinin de işine yarar diye yazıya dökeyim dedim. :D

Back
Yukarı