himen

Tanınmış Üye
Katılım
11 Şubat 2013
Mesajlar
1.559
Tepki puanı
51
Puanları
98
Yaş
40
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Öksürükler türlü türlü olmakla birlikte başlıcâ şu çeşitlere ayrılır:
Kuru Öksürük. — Hiçbir salgı gelmez, hasta kuru kuru öksürür, öksürdükçe boğazı tırmalanır gibi olur. Pek sıkıcı, inatçı bir öksürüktür. Yutak ve boğaz iltihaplarında, bronşit başlangıcında, akciğer vereminde bu çeşit öksürük görülür. Veremde bu öksürük hafif bir soluk alıştan sonra kışa kısa, kesik kesik gelir.
Yumuşak Öksürük. — Çoğunlukla balgamlıdır; bu gibi bir salgı gelmese bile, Öksürük yumuşaktır, göğüsten gelir, boğazı tırmalamaz. Bronş-’ larda, akciğer keseciklerinde salgıların az, ya da çok oluşuna göre öksürük değişik seslerle gelir.
Boğmaca öksürüğü. — Kuru, uzun bir öksürüktür. Horoz ötüşünü andırır sesli bir iç çekişten sonra üşt üste gelir, hasta boğulur gibi olur (Bk. Boğmaca). Göğüs içi bezlerinin şişmelerinde de aynı şekil Öksürük görülür.
Bunların dışında, ses bakımından, çok çeşitli öksürük şekilleri vardır. Bu arada, histeriklerin kısa aralıklı, tok, havlamaya benzer Öksürükleri, âdi bronşitlerdeki boğuk, kısık öksürükler, boğaz tıkanmasında, difteride görülen, ulumaya benzer kısık öksürükler, kederlilerin sessiz, Örtülü öksürükleri, boğmacada, veremde, boğaz arkası Utihaplânnda, pusmalarla birlikte, gşişrıt öksürükler, bu hastalıkların “blier belirtisidir.
Kalp hastalıklarından, dolaşım sistemi bozukluklarından dolayı da öksürük olur; çünkü, kalb gücünün azalması üzerine akciğerlerdeki dolaşım ağırlaşmaya başlar, bundan dolayı ciğerlerde ödem olur, Göğse kulak dayanınca kar çıtırdısma benzer sesler duyulması böyle bir durumu gösterir. Böbrek; hastalıklarının, gene dolaşımdaki bozukluktan dolayı yol açtıkları öksürüklerde de buna benzer belirtiler görülür.
Midede, sindirim yollarında, kadın cinsel organlarında da bazı bozukluklar da tepke yolu ile öksürük yapar. Çocuklarda barsak kurtları da öksürük doğurur. Apandisitten bile öksürük olur. Bir türlü durdurulamıyan bu öksürükler apandisit ameliyatından sonra birdenbire kesilir.
 
Back
Yukarı