ÖSS'ye gireceklere tüyo!

Aşk'a İnanmışt'ı

Genel Yönetici
Staff member
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Büyük sınav 15 Haziran'da! Herkes harıl harıl çalışıyor. Peki ama kaç nete ihtiyacanızı var. İşte rakamlar...
15 Haziran’da yapılacak olan ve 1 milyon 643 bin adayın gireceği ÖSS’de barajı aşabilmek için en az 15 net yapmak gerekiyor

Milliyet gazetesinin haberine göre; üniversite sınavına bu yıl 1 milyon 643 bin aday girecek. 15 Haziran’da yapılacak büyük sınav için çalışmalar hız kazanırken adayların üzerinde durdukları en önemli konu istedikleri bölümlere girebilmek için kaç puan almaları ve kaç net yapmaları gerektiği.

Tercih yapabilmek için gerekli olan 160 ve 185 barajını aşmak hiç de zor değil. 2007-ÖSS verilerine göre ön lisans programlarını tercih etmek için gerekli olan 160 barajı EA-1 puan türünden yaklaşık 15 netle aşılabiliyor.

SÖZ-1 puan türünden 14 net baraj için yeterli.

SAY-1 puan türünden barajı aşabilmek için de ortalama 23 soruya doğru cevap vermek gerekiyor.

Geçen yıl nasıl oldu?

Lisans programlarını tercih edebilmek için gerekli olan 185 puan barajını da ortalama 50-60 netle aşmak mümkün. İki bölümden oluşan ÖSS’de toplam soru sayısı 240. Ancak adaylar alanına göre 180 sorudan sorumlu.

2007 ÖSS’de barajı geçen öğrenci sayısının arttığına dikkat çeken Uğur Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Turgay Polat, “185 puan barajını aşan öğrenci sayısı geçen yıl 604 bin oldu. Bir önceki yıla göre 96 bin artış gösterdi. Aynı şekilde 160’ı aşan aday sayısı da arttı. Bu artış özellikle testlerdeki kolaylıktan kaynaklandı” dedi. Polat, ÖSS’de her soru çözüm ortalamaları ve standart sapmaların değiştiği netlerin de bu yıl değişkenlik gösterebileceği uyarısında bulunarak 2007 verilerine göre, 185 barajını aşmak için yapılması gereken netleri şöyle sıraladı:

- SAY-2: Türkçe (5), matematik-1 (14), fen bil.-1 (14), matematik-2 (13), fen bil.-2 (13)

- EA-2: Türkçe (15), sos. bil-1 (10), matematik-1 (14), ed-sos (12), matematik-2 (13).

- SÖZ-2: Türkçe (15), sos.bil-1 (15), matematik-1 (5), ed-sos (13), sos.bil-2 (10)

ben girecem ama benim baraj derdim yok=))

barajı kafadan geçerim=)

vallahı barajı gecmek kolay onemlı olan ıyı bı yerı tutturmak

ben kazanım ne oldu hala atama bekliyom:d boşverin girmeyin

yav abi ben girdim sürünüyom bida gircem =)))
sevmedim mühendisligi dermişim=)) şaka bi yana üni.yi sevmedim cumhuriyetin hocaları berbat

Back
Yukarı