Okullarda Din Dersinin Zorunlu Olmasından Rahatsız Oluyor musunuz?

berduş

Özel Üye
Özel Üye
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Evet arkadaşlar okullarımızda çocuklarımıza din dersinin zorunlu olarak verilmesinden rahatsız oluyormusunuz? lütfen nedeniyle birlikte yazınız...!!!

Ce: Okullarda Din Dersinin Zorunlu Olmasından Rahatsız Oluyormusunuz?

Neden rahatsız olayım ki.

yok iyide akp gibi düşünürsen yanlıs:D

özgürlükleri savumuyorsak,,,hiçbirşeyden rahatsız olmamlıyız. okutulmalı...

Rahatsız olanlar bir kere daha düşünse iyi olur qibime gelio

İstismar edilmediği sürece okutulsun tarftarıyım.Çünkü çocuklarını dini bilgilerden uzak yetiştiren aileler var.Dinimizi en güzel şekilde öğrenmeleri okul ortamın da daha iyi olur kanısındayım.:)

Okulda kızına dini eğitim verildiği için, dualar öğretildiği için, okulu arayıp dün kültürü öğretmeniyle konuşan,rencide eden ve çocuğuna dua öğretilmesini istemediğini ifade edip din kültürü derslerinden kızının muaf tutulmasını isteyen profösörler tanıyorum:( MEDENİYET BU DEĞİL Kİ! MEDENİYET DEDİĞİNDE HERŞEY KORKUSUZCA DİNLENİR, ÖĞRENİLİR, TARTIŞLIR. DAHA DA ÖTESİ İNSANLAR BİRBİRİNİ ANLAMAK İÇİN ÇABA SARFEDER...
YASAKÇI BİR ÜSLUPLA ...
KUMA KAFA SOKMAK TABİRİYLE...
GÜNEŞİ BALÇIKLA SIVAMA ÇABASIYLA HİÇ BİR SORUN ÇÖZÜLMEZ!
SADECE BELLİ BİR MÜDDET YASTIK ALTI EDİLİR SORUNLAR ; AMA BİR GÜN YASTIĞA UYUMAK İÇİN BAŞINI KOYDUĞUNDA ÇIKAR HALLEDİLEMEYEN TÜM SORUNLAR...

TOPLUM OLARAK KORKULARIMIZLA YÜZLEŞMELİYİZ!

esra'ya tamamen katılıyorum... bende din derslerinden rahatsız olan birçok insan tanıyorum... halbuki biz müslüman, gelenek ve göreneklerine bağlı bir toplumuz... ve sadece birilerinin yanlış düşünceleri yüzünden insanların dinden soğutulduğunu düşünüyorum... dinden soğuyan insanlarında çocuklarına bu eğitimden mahrum bırakmaya çalıştıkları aşıkâr...

insan bir şeye kırılmaya başladığında yada birşeyden uzaklaşmaya başladığını hissettiğinde önce kırgınlığını eline almalı anlamaya çalışmalı onu...(bu bir insana karşı kırılmak olabilir,
bir olgudan uzaklaşmaya başlamak olabilir,
dini meseleler olabilir,
insanlardan ,dostlardan uzaklaşmak olabilir)Derinlerine kadar inip sorunu başlıbaşına objektif bir şekilde değerlendirebilmeyi becermeli...-Mİş,- mış eklerini lügatten kaldırmalı artık diye düşünüyorum.
Yani ;
-O bana böyle dedi bu böyley(miş) o zaman yanlış bu !
-Felan yerde din kisvesi altında şunlar yapılıyor(muş), o zaman doğrudur! Bak bak sen nelerde yapıyorlar(mış).

ZEHRİNİ İÇİNDE TAŞIYAN OKLAR İŞTE, BU VE BUNUN GİBİ BİR SÜRÜ CÜMLE...İÇİNDE TAŞIYOR OKUNU "MIŞ MIŞ" OKU...

Din dersinin okutulması gerekir. Bu konuda Atatürk'ün ünlü bir vecizesi vardır: “Bizde ruhbanlık yoktur. Hepimiz eşitiz ve dinimizin buyruklarını eşit olarak öğrenmeye mecburuz. Her fert dinini, diyanetini, imanını öğrenmek için bir yere muhtaçtır. Orası da okuldur."

Ayrıca dinin bir ilim olduğunu da belirtmiştir Atatürk:

“Nasıl ki her hususta yüksek meslek ve ihtisas sahiplerini yetiştirmek lâzım ise, dinimizin gerçek felsefesini tetkik ve ilmî ve fennî telkin kudretine sahip olacak güzide ve gerçek büyük âlimler dahi yetiştirecek yüksek kurumlara mâlik olmalıyız”.

Hatta din dersinin müfredatı daha da geliştirilmelidir. Bence din dersinin müfredatı çok küçük bir alanı kapsıyor. Dinlerin tarihi ve aralarındaki farklar-benzerlikler, tüm mezhepler; yansız, hurafesiz, detaylı biçimde anlatılmalıdır. Emme-basma-tulumbacı, ezberci eğitim, din öğretimini de katletmektedir. Okullarda din dersinin zorunlu okutulması bağnazlık değil aksine bağnazlık illetine bir kalkandır. Ama verimli bir din öğretimi için ilk önce bağnazlıkla dindarlığın arasındaki ince çizgiyi fark edebilmiş öğretmenler ve/veya âlimler, imamlar yetiştirilmelidir. Esas ve önemli sorun budur.

sinir oluyorum çoçuğunun din dersi görmesini istemeyen ailelere ...

sinir oluyorum çoçuğunun din dersi görmesini istemeyen ailelere ...

boşuna sinir olma büşra basbakan zorunlu eder yine:D

Back
Yukarı