1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Parmak bebeklere nasıl bakılmalı

Konusu 'Çocuk Sağlığı' forumundadır ve mine tarafından 24 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. mine

  mine Demirbaşlardan

  Katılım:
  5 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.903
  Beğenilen Mesajları:
  106
  Cinsiyet:
  Bayan
  Bulunduğu Yer:
  ankara
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  [​IMG]
  Sağlık Bakanlığı, düşük doğum ağırlığı veyahut rizikolu doğum sebebiyle kuvözde tutulan bebeklerin anne sütünden yoksun kalmaması için proje geliştirdi.

  "Bebek Arkadaşı Yenidoğan Yoğun Bakım Birimi" projesiyle serviste anne bebek birlikteliği için uygun koşullar oluşturulacak, anne ve bebeğin vücutları olabildiğince temas edecek, kanguru bakımına ehemmiyet verilecek, teknik aracılar ve detaylar azaltılacak, tıbben ihtiyaç duyulan görülmedikçe bu bebeklere olasıysa kendi annesinin sütü verilecek, başka bir yiyecek ya da içecek verilmeyecek.

  Sıhhat Bakanlığı, uzun yıllardır çocuk sıhhatinin savunması, hastalıkların azaltılması, ölümlerin önlenmesi emeliyle "Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Arkadaşı Sıhhat Kuruluşları Programı" yürütüyor. Bu program çerçevesinde, doğum olan hastanelerden ekipler eğitiliyor ve bu eğitimler doğrultusunda uygulamalar gerçekleştiriyor.

  Bu uygulamalar daha sonra Milli Değerlendirme Ekibi tarafından değerlendiriliyor, başarılı hastanelere "Bebek Arkadaşı Sağlık kurumu", bu tür hastanelerin yoğun olduğu şehirlere de "Bebek Arkadaşı Şehir" unvanı veriliyor.

  "BEBEK ARKADAŞI YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM"LAR GELİYOR
  Sıhhat Bakanlığı, personelini ve yeni doğum yapan anneleri anne sütü ile ilgili bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri ile ilgili yardımcı olan yoğun bakım birimlerine de "Bebek Arkadaşı Yenidoğan Yoğun Bakım Birimi" unvanı verilmesini kararlaştırdı.

  Proje için Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesini kaptan sağlık kurumu seçen Bakanlık, şehirlerde eğitim araştırma ile üniversite hastanelerinin yanı sıra yenidoğan yoğun bakım kuvöz sayısı 10'un üzerinde olan hastanelerin çalışmaya katılmasını istedi.


  7 ADIM TAKTİĞİ
  Anne Sütü Üst Komitesinin, proje dahilinde yenidoğan yoğun bakım birimleri için belirlediği "7 Adım Taktiği" dahilinde, mevzubahis birimler için yazılı bir siyaset oluşturularak ve yoğun bakımlara asılacak.

  Buna göre yenidoğan yoğun bakım birimlerinde çalışan tüm sıhhat personeli anne sütü ve emzirme danışmanlık eğitimini almış ve bu danışmanlığı verebilme maharetinde olacak. Eğitim, düşük doğum ağırlığı ve rizikolu bebekleri içerecek.

  Anneler, emzirmenin faydaları ve metotları, emzirmenin nasıl olacağı, bebeklerinden ayrı kaldıkları vaziyetlerde sütün salgılanmasını nasıl sürdürebilecekleri, memenin sağılması ve uygun gizleme şartları ile ilgili bilgilendirilecek.

  Bebek doğduktan sonra şayet emzirilemiyorsa ilk 6 saat içinde annenin memesi sağılacak, bu işlem her 3 saatte bir yapılarak memelerin boşalması sağlanacak.

  Tıbben gerekli görülmedikçe yoğun bakımda rehabilitasyon gören bebeklere olasıysa başka yiyecek, içec değil annesinin sütü verilecek. Annenin olmaması veya anne sütünün negatif tesire kapı araladığı metabolik hastalıklarda ise besleme kap, enjektör veya nazogastirik sondayla yapılacak.

  Serviste anne bebek birlikteliği için uygun koşullar sağlanacak.

  Anne ve bebeğin vücutlarının olabildiğince temasına dayanan kanguru bakımına önem verilecek, teknik aracılar ve detaylar azaltılacak.
   

Sayfayı Paylaş