Prof Dr Mehmet C. Öz Kimdir

Aşk'a İnanmışt'ı

Genel Yönetici
Staff member
Katılım
28 Mart 2008
Mesajlar
23.235
Tepki puanı
2.145
Puanları
163
Yaş
40
Bulunduğu Yer
ŞANLIURFA
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
11 Haziran1960ta Cleveland, Ohio da doğdu.Wilmington, Delaware' daki Tower Lisesinde okudu.
1982 yılında Harvard Üniversitesinden mezun oldu. 1986 yılında Pennyslvania Üniversitesi' ndeki Tıp okulundan MD ve MBA aldı.Amerika'da göğüs ve kalp cerrahı olarak görev yapmaktadır.Mehmet Öz, Harvad Üniversitesi' yle Pennsylvania Üniversitesi'nin Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Dr. Öz Columbia Presbyterian Tıp Merkezi'nin kalp-destek aygıtı programının müdürü ve hastanenin Tamamlayıcı Bakım Merkezi Hamlesi'nin kurucularındandır ve tıp müdürüdür. Columbia Presbyteran'daki yenilikçi cerrahi ekibin bir üyesidir ayrıca, sol karıncık destek aygıtının (LVAD) geliştirilmesine yardımcı oldu. Türk ve Amerikan çifte vatandaşlığı bulunan Dr. Öz kendini Batı'yla Doğu'nun şifacılık yöntemleri arasında bir köprü olarak görmektedir. Ailesiyle New York kenti bölgesinde yaşamaktadır.

Yüzlerce başarılı kalp ameliyatının yanı sıra son olarak, Amerika'da bulunan 59 yaşındaki bir hastaya yapay kalp naklederek 'yapay kalp mucizesi'ne imza atan, ameliyat olacak hastalarının heyecanlanıp kalp krizi geçirmesini önlemek için, hastalarını ameliyata almadan önce mutlaka hipnotize eden, dünyaca ünlü kalp ve damar cerrahı(mız)...

Mehmet Öz' ün ağzından sağlıklı yaşam hakkında bazı tiyolar:

* "Her gün aspirin içmeli. Hayatımda ilaç kullanmadım. Zorda kalmadıkça kimseye de tavsiye etmem. Herkese her gün mutlaka bir aspirin içmesini tavsiye ediyorum. Ben de içiyorum... Aspirinin kanı sulandırdığını biliyorduk ama şimdi yeni faydalarını da öğreniyoruz. Örneğin, vücuttaki birçok doku tahrişini önlediğini yeni öğrendik... Aspirin ömrü de uzatıyor.

* Çay yerine ıhlamur içilmeli. günde en fazla iki çay ya da kahve içebilirsiniz. Fazlası zararlı. ancak ıhlamur kesinlikle zararlı değil,dilediğiniz kadar için...

* Sarmısak müthiş bir bitki. Vücudu koruyan hücreleri destekliyor, tansiyonu düsürüyor. Sarımsaktan çıkan maddeyi yüksek tansiyonlu kişiye kullandığımızda, tansiyonu hemen düşüyor. Her gün birkaç diş sarmısak yenmeli.

* Başka bir mucize sebze de ayşekadın fasulye. Türkiye' de bol üretilen bu sebze bence her öğün, özellikle de çiğ olarak mutlaka sofrada bulunmalı. Vücuda müthis yararlı bir bitki.

* Semizotu da içindeki omega 3 nedeniyle son derece faydalı. Çiğ yenirse, daha da yararlı. Biz her gün ailecek öbek öbek çiğ semizotu yiyoruz.

* Et yiyecekseniz, yanında mutlaka çiğ domates de olmalı. Çünkü domatesin içindeki lcyopin adlı antioksidan, etteki zararlı omega 6 ları yararlı hale dönüştürüyor.

* Kayısı çok yararlı ancak 1 günde 1 avuçtan fazla yenmemesi gerekiyor.
Karpuz ve kavunda ise ince bir dilim tercih edilmeli.

* Üzüm ve muz, cok yüksek dozda şeker içerdiği için daha az tüketilmeli.

* Her sabah aç karnına içilen bir bardak ılık suyun ardından bir avuç ceviz çok iyi gelir. Ben her sabah alıyorum.

* Artık sütün de 'sağlıklı olanı' çok zor bulunuyor. Hayvanlara verilen hormon ve antibiyotikler süte karışıyor ve saflığını yok ediyor. Çocuklara soya sütü içirilmeli... 35 yaşın üzerindekilere sütün içindeki laktoz pek iyi gelmiyor... Laktozu alınmış süt yerine ise de bol bol su içilmeli.

* Balık hariç, kırmızı etle beyaz et aynı. Çünkü hem danaya, hem de tavuğa yüksek dozda hormon ve antibiyotik veriliyor. Et yenecekse, hepsi yenebilir. Fark etmez.

* Beyaz pirinç ve beyaz un son derece zararlı. Çünkü her ikisi de anında şekere dönüşüyor yani ha avuç avuç toz şeker yemişsiniz ya da pilav veya beyaz undan yapılan ekmek, arada fark yok. Pilav ve ekmek için esmer un ya da esmer pirinci tercih edin.

* Lahana zayıflamak için çok ideal. Hazmı zor olduğu için tıkar ve kalorisi çok düşük.

* Şişmanlık en az sigara kadar tehlikeli. Hatta sigaradan da çok. İdeal kilodan daha düşük kilolu olan insanlar uzun ömürlü oluyor...

*İdeal rejimler 1 haftada 1 kilo verdiren rejimlerdir. Diğerlerine aldanmamak lazım. Eğer haftada 1 kilodan fazla kaybediliyorsa, vücuttan sadece su kaybediliyordur dikkat!.."
 
Back
Yukarı