Prof. Dr. Taciser Onuk Kimdir

Aşk'a İnanmışt'ı

Genel Yönetici
Staff member
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Akademik Ünvanlar
Yardımcı Doçent Mesleki Eğitim Fakültesi 1986
Doçent Mesleki Eğitim Fakültesi 1987
Profesör Mesleki Eğitim Fakültesi 1992-2003

YAYINLAR
7.1. Uluslar arası Bilimsel Toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında Basılan Bildiriler.
Onuk, Taciser: "Türk Halk Edebiyatında Anadolu "Oyaları" VI. Uluslar arası Türk Halk Edebiyatı Kongresi Kıbrıs Lefkoşe: 1993
Onuk, Taciser. Türk Halk Sanatlarının Sosyo-Kültürel Açıdan Değerlendirilmesi" Yüzyılın Sosyolojisi Kongresi Fransa Sorbonne: 1993
Onuk, Taciser. "Güney Anadolu Yayla Çadır Kültürü ve Sanatından Örnekler" Uluslar arası Türk Kültür Kongresi Ankara: 1993
Onuk, Taciser. "Osmanlı Dönemi Ordu ve Saray Çadırlarından 17. yüzyıla ait bir otağ'ın süsleme örneği. Romanya-Köstence Türk Kültür ve Sanatının İzleri Kongresi: 1994
Onuk, Taciser, "Osmanlı Döneminde Ordu ve Saray Çadırları ve 19. yy. ait bir sayeban'ın çadır süsleme örneği. "II.C.I.E.D.O Kongresi 1994
Onuk, Taciser. "Anadolu ve Gagauz Çeyiz Geleneğinde Dokuma, İşleme Örgü ve Oya sanatından Örnekler" Türk Gagauz Kültür İlişkileri Kongresi.
Moldova-Komrat: 1994
Onuk, Taciser ."Türkiye-Makedonya El Sanatları" Türkiye-Makedonya Dostluk Derneği Paneli 1995
Onuk, Taciser. "Anadolu Halk Sanatları" Romanya Sibiu Uluslar arası Halk Kültürü Kongresi. 1995
Onuk, Taciser. "Anadolu Halk Sanatı ve İğne Oyaları" Halk Kültürü Araştırma Sempozyumu Çin-Pekin, 1996
Onuk, Taciser "Gagauz Kültürü" Uluslar arası Sempozyum Edirne, 1996
Onuk, Taciser "Türk Süsleme Sanatları İçinde İznik Çinilerinin Yeri ve Önemi" Uluslar arası Sempozyum İznik 1996
Onuk, Taciser. "Osmanlı Dönemi Çadır Sanatı" Macaristan Budapeşte ICANAS: 1997
Onuk, Taciser, "Çamlıyayla İğne Oyalarının Plastik Açıdan Değerlendirilmesi" Halk Kültür Kongresi Ankara. 1998
Onuk, Taciser. "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti El Sanatlarının (Lefkora İsi) Sosyo Kültürel ve Ekonomik Açıdan Yeri ve Önemi" Doğu Akdeniz Üniversitesi Kıbrıs Araştırmaları Merkezi II.Uluslararası Kıbrıs Araştırmaları Kongresi Kıbrıs, 1998
Onuk, Taciser " 19 YY.Sonu Osmanlı Dönemi İçel Bez Dokumaları", " Balkanlarda Kültürel Etkileşim ve Türk Mimarisi Uluslar arası Sempozyumu" Bulgaristan, Şumnu-2000
Onuk, Taciser- Feriha Akpınarlı "Bulgaristan Türklerinde Çeyiz Geleneği" Bulgaristan Türk Folkloru II.Uluslararası Halk Kültür Kongresi Edirne. 2001.
Onuk, Taciser-Feriha Akpınarlı "Türk Makedon Kültüründe Geleneksel Giyim ve Süsleme Sanatlarının Ortak Özellikleri" XI.Hıdırelle Bahar Şenlikleri Makedonya Valandova, 2002

7.2. Ulusal Bilimsel Toplantılarda Sunulan ve Bildiri Kitabında Basılan Bildiriler
Onuk, Taciser. "İçel (Ardıç) Kenzin Köyünde Zahide Öztürk ve Adana'da Derlenen Ağıtlar" Milli Türk Halk Edebiyatı ve Folkloru Kongresi Konya:1993
Onuk, Taciser. "Türk-Romen Halk Sanatlarına Genel Bakış" Gazi Üniversitesi Ankara: 1994
Onuk, Taciser. "Osmanlı Dönemi Ordu ve Saray Çadırlarından 19.Yüzyıla ait bir Otağ'ın Süsleme Örneği" Sanat Tarihi Kongresi İstanbul: 1994
Onuk, Taciser. "Güney Anadolu Boncuk Oyaları" I.Türk Halk Kültürü Araştırma Sonuçları Sempozyumu Kültür Bakanlığı Ankara 1994
Onuk, Taciser. "Tarsus-İçel Kına Geceleri" Halk Kültür Sempozyumu Afyon 1995
Onuk, Taciser. "Yaygın Eğitim ve Elsanatları" 9 Eylül Üniversitesi Elsanatları Sempozyumu-İzmir 1995
Onuk, Taciser. "Osmanlı Çadır Sistemleri" III.Uluslararası Eşme Kültür ve Sanat Festivali 1996
Onuk, Taciser.-F.Akpınarlı "Güneydoğu Anadolu Karakeçili Türkmen Kilimleri" Türk Soslu Halkların Halı, Cicim Sanatı Uluslar arası Bilgi Şöleni Bildiriler.Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı 1998
Onuk, Taciser-F.Akpınarlı "Karakeçili Türkmen Kilimleri ile Eşme Kilimlerinin Ortak Özellikleri III.Uluslararası Eşme Kültür ve Sanat Festivali, 1996
Onuk, Taciser-Feriha Akpınarlı "Sındırgı Önlük Dokumacılığı, I.Halk Bilim Bilgi Şöleni, Balıkesir 1997.
Onuk, Taciser "Karakeçili Elsanatlarının Yaşatılması" Uluslar arası Karakeçili Sempozyumu Şanlıurfa, 1999
Onuk, Taciser-Feriha Akpınarlı. "Cumhuriyetten Günümüze Elsanatlarının Doğuşu Gelişimi ve Sosyo Kültürel Eğitim ve Ekonomi İlişkileri Bakımlarından Bugünkü Durumu ve Geleceği V.Türk Kültür Kongresi Ankara, 2002
Onuk Taciser-Feriha Akpınarlı, S.Ortaç "Halk Bilim Müzesinde Bulunması Gereken Elsanatları Ürünleri ve Özellikleri" Türkiye'de Halk Bilim Müzeciliği ve Sorunları Sempozyumu Ankara, 2000
7.3. Yazılan Uluslar arası Kitaplar veya Kitaplardan Bölümler
7.3.1- Yazılan Ulusal Kitaplar
Onuk,Taciser. "İğne Oyaları-Needleworks" 2. Baskı, İş Bankası Yayınları-Ankara: 1981-1988
Onuk, Taciser. "17-18. yüzyıl Osmanlı Çadır Süslerinde Çağdaş Tasarımlar." Turizm Geliştirme Vakfı Yayınları Ankara. 1997
Onuk, Taciser, H.Feriha Akpınarlı, H.Serpil Ortaç, K.Özlem Alp. "Tarsus El Sanatları" Kültür Bakanlığı Yayınları. Ankara. 1998
Onuk, Taciser, H.Feriha Akpınarlı, H.Serpil Ortaç, K.Özlem Alp. "İçel El Sanatları" Kültür Bakanlığı Yayınları Ankara. 1998
Onuk, Taciser. "Osmanlı Çadır Sanatı" T.C. Kültür Bakanlığı Yayınları Ankara: 1998 (Türkçe-İngilizce)
Onuk, Taciser ."Osmanlı'dan Günümüze Oyalar" T.C. Kültür Bakanlığı Yayınları Ankara: 2000 (Türkçe-İngilizce)
7.6. Diğer Yayınlar
7.6.1. Makaleler
Onuk. Taciser -F.Akpınarlı "Şanlıurfa Karakeçiliden Kırıkkale Karakeçili El Sanatları Ürünleri" ECDAT Kültürü Ankara, 1995
Onuk. Taciser -F.Akpınarlı "Şanlıurfa Karakeçiliden Kırıkkale Karakeçili El Sanatları Ortak Değerleri" KİKTAV Dergisi Kırıkkale, 1995
Onuk. Taciser-F.Akpınarlı "Karakeçili Türkmen Oyaları" Mozaik Dergisi Yıl 2 Sayı 16 İstanbul, 1996
Onuk. Taciser-F.Akpınarlı "Karakeçili Türkmen Çorapları" Kültür Sanat Dergisi 9,33 Ankara, 1997
Onuk. Taciser-F.Akpınarlı "İçel Çamlıyayla (namrur) Geleneksel Oyalarının Çağdaş Kültür ve Ekonomideki Yeri ve Önemi" KOZALAK Orman Bakanlığı 1,2 S.5 1998
Onuk. Taciser-F.Akpınarlı "Şanlıurfa Karakeçiliden Kırıkkale Karakeçili'ye Ortak Kültür Değerleri Projesi" EDESSA Kültür Dergisi 3, 1, Şanlıurfa, 1998
7.6.3. Ulusal Konferans-Panel
"Kadın Eğitimi" DSİ Konferans Salonu Şanlıurfa: 1994
"Yörük Kültürü ve Sanatı" Erdemli-İçel
"Sanat ve Toplum İlişkileri" Ağrı, 1999
"El Sanatlarının ve Kadının Toplumsal Kalkınmadaki Yeri ve Önemi" Muğla: 2000
"Kırıkkale Karakeçili El Sanatları, Şanlıurfa Karakeçili El Sanatları Üretim, Araştırma ve Pazarlama Projesinin Yerel Kalkınmadaki Yeri ve Önemi" Panel Kırıkkale-Karakeçili ilçesi 2000
"Mehmet Önder'in Türk Müzeciliğine ve El Sanatlarına Hizmeti" Mehmet Önder'in 75. Doğum Yıldönümü Ankara, 2002
"Türk Kültüründe Nevruz" I.Uluslararası Bilgi Şöleni Diyarbakır, Mersin 2002
"19 Mayıstan Cumhuriyetimize Giden Yol" Kahramanmaraş, 2002
"2003 Yılı Nevruz Etkinlikleri" Van, Diyarbakır 2003-05-08
7.6.3.1. Uluslar arası Konferans, Panel
"Türk Kültürü, Yor don Yokov'un Hayatı ve Eserleri" Bulgaristan 2002
7.6.4. T.V. Radyo Konuşmaları
1987 ANKARA, "Kervan" Dizisi, Kaybolmakta Olan Kültür Değerlerimiz
1988 ZONGULDAK, "El Sanatlarımız". TV. Programı
1988 ESKİŞEHİR, "Yunus Emre Haftası". TV. Programı
1989 MERSİN, "Kaybolmakta Olan Kültür Varlıklarımız" Radyo Konuşması
1989 İZMİR, "İğne Oyaları", Radyo Konuşması
1991 ANKARA, "Kadınlarımız", "Eli Öpülesi Kadınlar" serisinde röportaj
1991 ANKARA, "Bizbize" TV. Programı "Süsleme Sanatlarımız"
1995 "Dört Mevsim Kadın" TV. Program Danışmanlığı, TRT, TRT GAP, INT, AVRASYA 15 günde bir olmak üzere canlı yayın. Kadın-Eğitim-Sanat-Toplum Konulu Program.
1996-1997 Anadolu, Kadın ve Aileye Yönelik Proje çalışmalarıyla ilgili
1998-1999 TRT TV. Programları devam etmektedir.

Ankara İçi Toplantılar :
02.01.2002, "Mehmet Önder'in 75. Doğum yıl dönümü toplantısı"
Mehmet Önder'in "Türk Müzeciliğine ve Sanatlarına Hizmetleri"
15.06.2002, Yordon Yovkov'un Ölümünün 65. Yıl Dönümü Münasebetiyle "Bulgaristan'da
Türk Kültürü-Yordon Yokov'un Hayatı ve Eserleri" (Panel)

Ankara Dışı Toplantılar:
15-16.03.2002, "Türk Kültüründe Nevruz V. Uluslar arası Bilgi Şöleni" Diyarbakır
20.03.2002, "Türk Kültüründe Nevruz V. Uluslar arası konulu Konferans" Mersin
16 Mayıs 2002, Prof. Dr. Taciser ONUK, "19 Mayıs'tan Cumhuriyetimize Giden Yol"
Sütçü İmam Üniv. Kahramanmaraş
25-26 Mayıs 2002, Prof. Dr. Taciser ONUK, "Karakeçili Şenlikleri" Şanlıurfa
07-09 Haziran 2002, "Kültür Hayatımızda Yerel Dergiler ve Yerel Dergi yayımcılığı
Bilgi Şöleni" Bolu
17 Mart 2003 Prof. Dr. Taciser Onuk "2003 Yılı Nevruz Etkinlikleri" (Panel) Van
20 Mart 2003 Prof. Dr. Taciser Onuk " 2003 Yılı Nevruz Etkinlikleri" (Panel) Diyarbakır

Yurt Dışı Toplantılar :

06-14 Temmuz 2002, Prof. Dr. Taciser ONUK, CIEPO "V. Uluslar Arası Osmanlı
Öncesi ve Osmanlı Çalışmaları Sempozyumu" İngiltere

03-06 Eylül 2002, Prof. Dr. Taciser ONUK, "II. Uluslar Arası Balkan Türkoloji Sempozyumu Bosna-Hersek Mostar

24-27.Ekim.2002, Prof. Dr. Taciser ONUK, "Yüzyıllar Boyunca Shkoder"
Shkoder/Arnavutluk
17-21 Aralık 2002,"V. Türk Kültürü Kongresi" (Cumhuriyetten Günümüze Türk Kültürünün Dünü, Bugünü ve Geleceği) konulu kongre
16-22 Şubat 2003, Prof. Dr. Taciser Onuk Türkmenistan Devletinin Bayrak Bayramı ve Sayın Saparmırad Türkmenbaşı'nın doğum günü kutlamaları Türkmenistan
7.6.5. Sanatsal Etkinlikler
7.6.5.1. Defileler
"El Örgüsü Yelekler Defilesi" İlk adım lisans kulübünün düzenlediği sokak çocukları kokteyli Pakistan Büyükelçiliği, Ankara: 1997 (11 Nisan)
"İçel El Dokumalarında Tasarımlar" İçel Kültür Merkezi İçel: 1997 (3 Ocak)
"İçel ProjeTanıtımı" G.Ü.Mesleki Eğitim Fakültesi Salonu "İçel Dokumaları ile örgülerden hazırlanan tasarım" defilesi Ankara 1.4.1998
IV. Uluslar arası Karakeçili Kültür Festivali programı çerçevesinde "Yöresel Kumaş ve Dantellerde çağdaş tasarımlar" defilesi 9-10 Mayıs Şanlıurfa: 2000
Afyon Karahisar'da düzenlenen I.Yörük Şenliğinde program çerçevesinde "El Dokuma ve Örgülerden Oluşan Tasarımlar ve Yöresel Başlıklar" defilesine katıldı. 2001 (30 Haziran, Hıdırlık Anfi Tiyatro)
Afyon Karahisar'da düzenlenen 10. Ayran Şenliği program çerçevesinde "El Dokuma Örgülerinden Oluşan Tasarımlar ve Yöresel Başlıklar" defilesine katıldı. (1 Temmuz 2001)
Kadın ve Gençlik Platformu Derneğinin düzenlediği "Yaza Merhaba Panayırında" "El Dokuma ve Örgülerinden Tasarımlar" konulu defileye katıldı. 23 Haziran Ticaret ve Sanayi Odası Ankara: 2001
7.6.5.2. Ulusal Sergiler
"Resim" Karma Sergisi İş Sanat Galerisi Ankara: 1981
"Oya Kolleksiyonu" İş Sanat Galerisi Ankara: 1984
"El Sanatlarından Örnekler" T.B.M.M. Sergi Salonu Ankara: 1985
"Kültür Değerlerimizi Tanıyalım" sergisi 1.Milli Kongresi Kavaklıdere Lions Kulübü Ankara: 1987
"İğne Oyaları" Yunus Emre Haftası Eskişehir: 1988
"İğne Oyaları" III. Malatya Halk Kültürü Semineri Malatya: 1988
"İğne Oyaları" Akbank Sanat Galerisi Ankara: 1989
"İğne Oyaları" Şanlıurfa Sanat Galerisi 1994
"Karakeçili El Sanatı" Şanlıurfa Sanat Galerisi 1996
"İğne Oyaları" Kültür Sarayı Çankırı 1996
"İğne Oyaları ve Çorap Sergisi" Silifke Uluslar arası Festivali 1996
"İğne Oyaları" Türk Amerikan Derneği 2000
7.6.5.3 Uluslar arası Sergiler
"El Sanatları-İğne Oyaları ve Türk Süsleme Sanatları" sergi ve sanat gösterisi Folkstone İngiltere: 1982
"İğne Oyaları" Kıbrıs-Lefkoşe Kültür Merkezi: 1993
"İğne Oyaları-El Sanatları Sergisi" Türk Kültür Haftası Amsterdam-Hollanda: 1994
"Anadolu Halk Sanatı ve İğne Oyaları" Pekin, Çin, 1996
"İğne Oyaları" 27. Uluslar arası Silifke Kültür Haftası Silifke 2000
"Oyalar" 28. Uluslar arası Silifke Kültür Haftası Silifke 2001
"Anadolu Oyaları" I.Yörük Türkmen Şenliği Afyon 2001
"Oyalar" XI. Uluslar arası Hıdırellez Bahar Festivali Valandova Makedonya 2002 "Anadolu Oyaları" 8. Global Fest ABD İndiana Eyaleti Laufayet, 2002
8.Projeler
"Şanlıurfa Karakeçiliden Kırıkkale Keçiliye Ortak Kültürel Özellikler" projesi Şanlıurfa Siverek-Suruc ilçeleri ve Kırıkkale Karakeçili ilçelerinde uygulandı.
"İçel El Sanatları Ürünlerini Araştırma Geliştirme, Üretim, Pazarlama ve Eğitim Projesi (İçel ili ilçeleri ve köyleri) 1996-1997
"Ulusal Eğitime Destek Projesi Kapsamında Ankara İli El Sanatlarını Araştırma, Geliştirme, Üretim, Tanıtım ve Beslenme Alışkanlıklarının Değerlendirme Projesi 2002-2003
9-İdari Görevler
El Sanatları Eğitimi Bölüm Başkan Vekilliği G.Ü. Mesleki Eğt. Fak. 1986
Giyim Eğitimi Bölüm Başkanlığı G.Ü. Mesleki Eğt. Fak. 1987
Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Böl. Bşk. G.Ü. Mesleki Eğt. Fak. 1988
Dekan Yardımcılığı G.Ü. Mesleki Eğt. Fak. 1994
Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanlığı G.Ü. Mesleki Eğt. Fak. 1995-2000
Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Görevi 2001'den beri devam etmektedir.
10.Bilimsel Kuruluşlara Üyelik
- Üniversiteli Kadınlar Derneği
-"İÇEV" Vakfı Kurucu Üyesi
- Ankara Üniversitesi Mezunlar Derneği
- Gazi Üniversitesi Kalkındırma-Güçlendirme Derneği
- Folklor Araştırma Kurumu (Yönetim Kurulu Üyesi)
- Türk-Irak Dostluk Derneği
- Türk Polonya Dostluk Derneği Yönetim Kurulu Üyesi II.Başkanı
- Türk Romen Dostluk Derneği Yönetim Kurulu Üyesi
- Türk-Makedon Dostluk Derneği Onur Başkanı
- Türkiye-Pakistan Dostluk Derneği II.Başkanı
- Türk Alman Dostluk Derneği Yönetim Kurulu Üyesi
- Türk-Moldova Dostluk Derneği Yönetim Kurulu Üyesi
- ERVAK Danışma Kurulu ve Onur Kurulu Üyesi
- CEM Vakfı Bilim Kurulu Üyesi
12. Son İki Yılda Verilen Lisans Düzeyinde Dersler
Başbakanlık Atatürk Yüksek Kurumu, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı olarak görevli olması nedeniyle derse giremiyor.
12.1. Yüksek Lisans Dersleri
-Türk Süsleme motifleri Terminilojisi Türk Süsleme Sanatları.
Doktora- Osmanlı Dönemi Süsleme Sanatları

DANIŞMANLIKLAR VE DİĞERLERİ

1989 ANKARA, Turizm ve Kültür Bakan Danışmanı.
1991 ANKARA, TRT GAP, AVRANSYA INT. "Kadınlarımız"Programının
Danışmanı.
1994 ANKARA, TRT Genel Müdürlüğü Kadın ve Aile Konulu "Güldeste"
Programı Danışmanı.
1995 Kırıkkale Karakeçili'den Şanlıurfa Karakeçili'ye Ortak Kültür Değerler
Projesi.
1995-1996 ANKARA, TRT Kültür Yayınları "Dört Mevsim Kadın" Program Danışmanı (Sanat ve Eğitim)
1996-1997 İçel El Sanatları Projesi" Koordinatör. (Kadın ve Aileye Yönelik Kültür Sanat-Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Projesi)
1996-1997 UNESCO Milli Kültür Komisyon Üyesi
1997 ICANAS "İnternational Cougres Of Asian and North African Studies" "Executive Comite Üyesi"
2002 UNESCO Milli Kültür Komisyonu Başkanı

ÖDÜLLER

1992 ANKARA, "İhsan Hıncer" Türk Folklörüne Hizmet Ödülü
1995-1996 Yurtiçi ve Yurtdışı Sergi ve Konferanslarda plaket ve teşekkür belgeleri.
2000 Ankara Altınpark Konferans Salonunda düzenlenen törende Türkiye
Kazakistan Dostluk Derneğince "Dostluk Ödülü ve Fahri Üyelik" ünvanı
ödülü verilmiştir.

Back
Yukarı