Aşk'a İnanmışt'ı

Genel Yönetici
Staff member
Tuttuğu Takım
GALATASARAY

1939 yılında Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde doğan H. RAHMİ ÖZKAN ilk ve orta tahsilini Siverek’te , liseyi Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi’nde tamamlamıştır. 1958 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ne kaydını yaptıran Rahmi ÖZKAN, fakültedeki talebe derneklerinde gösterdiği sosyal çalışmalar sonucu önce hukuk fakültesi talebe derneğinde görev almış ve o tarihteki üniversitelerin üst teşekkülü olan Milli Türk Talebe Birliği genel kuruluna hukuk fakültesi delegesi olarak iştirak etmiş,önce Milli Türk Talebe Birliği genel kurul başkanlığına, daha sonra da Milli Türk Talebe Birliği İstanbul icra konseyi başkanlığına 1961 yılında seçilmiş ve bu görevini 1963 yılına kadar devam ettirmiştir. Bu görevi esnasında MTTB yi temsilen Ankara da devlet erkanı ile çeşitli çalışmalarda bulunmuş bu cümleden olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde ve Çankaya köşkünde gençlik lideri olarak Türk Gençliğini temsilen çeşitli temaslarda bulunmuştur.
1961 Anayasası halk oylamasına sunulmadan önce zamanın cumhurbaşkanı orgeneral Cemal GÜRSEL ve gençlik lideri olarak Rahmi ÖZKAN Türkiye radyolarından 19 temmuz 1961 tarihinde 21:50 – 22:00 saatleri arası yaptığı konuşmayla anayasaya evet kampanyasını başlatan konuşmayı yapmış ve bu konuşma halk tarafından olumlu ve yapıcı karşılanmıştır.

1963- 1965 arasında yedek subaylık görevini tamamlayıp, 1966 dan itibaren fakültedeki derslerine dönerek 1969 şubatında mezun olmuştur.

Mezuniyeti müteakip fakülte genel sekreterliğinden diplomasını almaya giden Rahmi ÖZKAN , birlikte mezun olduğu arkadaşlarının hepsine diplomaları verilmesine rağmen kendisine diplomasının verilmeyişini kuşku içinde beklerken görevliler,diplomasının hukuk fakültesi dekanı rahmetli anayasa profesörü Tarık Zafer TUNAYA da olduğu ve sayın dekanın odasına gitmesi gerektiği kendisine iletilmiş , kuşkulu bir heyecan içinde diplomasının dekan bey tarafından el konulmasına bir anlam veremeden dekan beyin kapısını çalarak huzuruna çıkmış ve sayın dekana hitaben ‘ Hocam beni emretmişsiniz diplomam sizdeymiş bir şey mi var?’ diye sormuş rahmetli Tarık Hoca da Rahmi Özkan’daki heyecanı görünce onu rahatlatmak için ‘Otur oğlum ayakta kalma’ diyerek sakinleştirici bir tavır içinde yer göstermiş ve kendisine hitaben ; ‘diplomanı alı koyuş sebebim senin, benim kürsümde asistan olarak görmek isteyişimle ilgilidir.Yarından itibaren asistan olarak başlaman için gerekli prosedürleri başlatmamı ister misin?’ diye sormuş, hiç beklemediği bir teklif karşısında şaşıran Rahmi ÖZKAN birden bire neye uğradığını şaşırmış , çok saygı duyduğu hocasına beklediği cevabı verememiş ve ezik bir vaziyette kalakalmıştır. Çünkü onun daha lise çağlarından beri tek ideali vardır hukuk tahsili yapmak ve iyi bir ceza avukatı olmaktır. Prof. Tarık Bey in bu teklifi ise hiç kimsenin reddedemeyeceği herkesin arayıp da bulamadığı bir tekliftir. Kısa bir bocalamadan ve sessizlikten sonra beklediği cevabı alamayan Tarık Hoca teklifine müspet cevap alamayışının sebebini sormuş ve Rahmi Özkan :‘hocam bana gösterdiğiniz itimat ve yaptığınız tekliften dolayı minnettarım ancak eğer uygun bulursanız ben idealim olan avukatlık mesleğini icra etmek ve ceza hukuku alanında kendimi geliştirmek istiyorum ama yine de nasıl emrederseniz öyle olsun.’ demiş. Ve bugün de hemen her gün rahmetle ve minnetle andığı Prof Dr Tarık Zafer hocanın müsaade, muvafakat ve başarı dualarını alarak , elini öperek diplomasını almış ve avukatlık mücadelesine adım atmıştır.

1970 yılında yazıhanesini açan Rahmi Özkan günümüze kadar avukat olarak görevini sürdürmüş ve meslek hayatının ilk 3-5 yılından sonra kendini tamamen ceza davalarına yöneltmiş ve ceza avukatlığı konusunda da kendini kabul ettirmiştir. Ceza hukuku davaları açısından büyük başarılara imza atarak insanların ve hatta meslektaşlarının büyük takdir ve beğenisini kazanan Av. Rahmi ÖZKAN, bir çok ünlü ismi müdafaa edip avukatlıklarını yapmıştır. Üzerine aldığı tüm dava ve sorumlulukları büyük bir dikkat ve özenle yerine getirerek avukatlık mesleğinin gerekliliklerinde örnek olmuştur. İnsanlara karşı hümanist yaklaşımı, merhameti, hoşgörüsü,yardım severliği,babacanlığı gerek müvekkilleri gerek diğer insanlar çalışanları tarafından gözden kaçmamaktadır. İstanbul Barosuna kayıtlı ve halen çok sevdiği ceza avukatlığı görevini büyük başarılarla yerine getiren av. RAHMİ ÖZKAN 35 yılık evli,bir erkek bir kız çocuğu ve de bir torun sahibidir. Bu kadar uzun yıllar aynı yastığa baş koyduğu her konuda kendisine destek olan eşi Güzin hanımla mutlu bir aile yaşantısı sürmektedir.
AVUKAT HÜSEYİN RAHMİ ÖZKAN

Back
Yukarı