1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Salih Müslim biyografi

Konusu 'Devlet-Siyaset Adamları' forumundadır ve Aşk'a İnanmışt'ı tarafından 30 Mart 2016 başlatılmıştır.

 1. Aşk'a İnanmışt'ı

  Aşk'a İnanmışt'ı Genel Yönetici Staff Member

  Katılım:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  23.233
  Beğenilen Mesajları:
  2.144
  Bulunduğu Yer:
  ŞANLIURFA
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Skype:
  fehmi56397
  Kürt kökenli Suriyeli politikacı, (PYD) Demokratik Birlik Partisi lideri.

  Salih Müslim, 3 Mart 1951 tarihinde Şeyran köyü, Kobani, Halep, Suriye’de doğmuştur. Çiftçilikle uğraşan ailesi Barazi aşiretine bağlı. Baraziler Erzurum dâhil Türkiye’ye de yayılmış büyük bir aşirettir. Halep’te liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi İstanbul’da okuyan Salih Müslim, 1971 yılında başladığı İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliğinden 1977 yılında mezun oldu. mezun olduktan sonra İngilizcesini ilerletmek için Londra’da çalışan doktor abisinin yanına gitti.

  Ardından Suudi Arabistan, Riyad'da Suudi Arabistan’ın milli petrokimya şirketi Petromim’de bir dönem mühendis olarak da çalıştı. 1998 yılında Kürdistan Demokrat Partisi'nin Suriye kolu olan Suriye Kürdistan Demokrat Partisi'ne katıldı. 2003 yılında bu partiden ayrılarak (PYD) Demokratik Birlik Partisi'ne katıldı. Daha sonra 2010 yılında bu partinin lideri oldu.

  Salih Müslim, Ayşe Efendi ile evlidir. Shervan Müslim adında bir oğlu vardı. 9 Ekim 2013 tarihinde Telabyad'ta silahlı bir çatışmada El Kaide’ye bağlı keskin nişancılar tarafından bu oğlu öldürüldü. Biri kız 4 çocuğu daha vardır.

  Salih Müslim, Beşar Esad yönetimi tarafından 2003 yılında mahkûm edilip daha sonra serbest bırakıldı. 2010 yılında Irak'a kaçmış, 2011 yılında tekrar Suriye'ye dönerek, Suriye'deki sivil direnişte aktif rol aldı.

  Kaynak:Biyografi.info
   

Sayfayı Paylaş