Şanlı Urfa’nın sokakları

Aşk'a İnanmışt'ı

Genel Yönetici
Staff member
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Şanlıurfa’nın her bir sokağında farklı duygular ve hisler yaşarsınız…Bu şehir insana her sokağında farklı duygular yaşatabilen nadir şehirlerden biridir…Ben de Şanlıurfa’nın her sokağına girişimde bu farklı duyguları yaşadım…

Balıklı göl sahasına girdiğinizde gölden gelen o balık kokusunu, Hz İbrahim ve burada bir zamanlar yaşamış başka peygamberlerin verdiği o ulvi duyguyu yaşarsınız…Gölün yanındaki kapalı çarşıya girdiğinizde, aktarlardan gelen keskin baharat kokusunu alırsınız…Kapalı çarşıdan çıktığınızda türlü türlü tarihi yapının arasına düşerek zamanda kısa bir yolculuk yaparsınız…Çarşıdaki o kalabalığı gezerken yöresel ağızları duyarak, kendinizi bir başka alemde hissedersiniz…Kalabalıktan çıkıp şehir içi toplu taşıma araçlarından birine bindiğinizde, yapacağınız kısa şehir turu, size unutamayacağınız anlar yaşatır…Önce yurdun hemen her şehrinde karşılaşabileceğiniz alışveriş dükkanlarının önünden geçersiniz, sonra belki de en modern şehirleri aratmayacak modernlikte bir şehir merkezinden yani Bahçelievler semtinden geçersiniz…Bindiğiniz araç bu şehrin kenar mahallelerinden biri olan Eyyübiye’den geçiyorsa, bu mahalleden gelen keskin küf kokusu, yöresel kıyafette insanlar, yolun her tarafında oynayan çocuklarla karşılaşırsınız…Tekrar araca binip üniversite yönüne giderseniz, önce kavşak noktasında yükselen Abide ile karşılaşırsınız…Abide’nin yanında yükselen devasa bir Türk bayrağı insanın milli duygularını coşturuverir birden bire…Sonra eğitim merkezlerinden birinden Harran üniversitesinin kapısının önünden geçirir sizi bu araç…Sağa döndüğünüzde sakin bir cadde ile karşılaşırsınız…Bu cadde Vali konağı caddesidir…Bu caddede ilerlerken, Abdülkadir Karahan kütüphanesinin önünden geçersiniz…Bu kütüphanenin yanında, ünlü Kasaptaşı parkı, nam-ı diğer, Fatih Sultan Mehmet parkı vardır…Bu park sıcak Urfa günlerinde ve gecelerinde serinleyebileceğiniz nadir yerlerden biridir yöre halkı için…Yolun devamı şehrin çıkışındaki Karaköprü semtidir…Bu semt yeni ve geniş dairelerin bulunduğu binaların yapıldığı bir semttir…

Şanlıurfa şehri herkesin görüp gezmesi gereken bir kültür hazinesidir bence…Tavsiye ediyorum…

(Nilüfer DEMİR)

Cevap: şanlıurfa’nın sokakları

ayynenn pirr :)

Cevap: şanlıurfa’nın sokakları

amca oglu tşk :) şanlıurfa eskisi gibi değil artik herkez gelip en az 1 defa görmeli bence çok begeneceksiniz buna emin olun söylemedi demeyin ;) pir dedigine göre sende mi urfa :p

Back
Yukarı