Şaşkın robot yolunu arıyor

-MiHR-

Özel Üye
Özel Üye
Tuttuğu Takım
Bu robot sora sora Bağdat'ı bile bulabilir.

Herkesin cebinde GPS'li telefonlar var ama bu robot yolunu bulmak için daha insani yolları seçmiş.

Sokakta yürürken bir robot yanınıza gelip size yol sorsa ne yaparsınız? Siz cevabı düşünedururken Münihliler kendilerine yol soran iri bir robotla uğraşıyor. Münih Teknik Üniversitesi'nden bir grubun ürettiği ACE (Autonomous City Explorer) adlı bu robot veri tabanında harita olmadan ve GPS'ten yardım almadan, insanlara yol sorarak hedefine ulaşabiliyor.
Kafasını oluşturan iki ekran ve bir hoparlör aracılığı ile yayalardan yardım isteyen ACE yardım etmek isteyenlerden aradığı adresin yönünü göstermelerini istiyor. Kameraları ve özel yazılımı sayesinde gösterilen yönü analiz eden robot daha sonra bu yönde ilerliyor.
İlk denemede üniversiteden bırakılıp bir buçuk kilometre uzaktaki Marienplatz'a gitmesi istenen robot, yolunu sadece bir kere şaşırarak hedefine ulaşmış. Her ne kadar şekilsel olarak biraz çirkin ve her an kaldırımdan düşebilecek gibi olsa da bu, robotlar ve insanlarla ilişkileri için oldukça büyük bir adım.

Back
Yukarı