Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı, Eskişehir

Aşk'a İnanmışt'ı

Genel Yönetici
Staff member
Katılım
28 Mart 2008
Mesajlar
23.235
Tepki puanı
2.145
Puanları
163
Yaş
40
Bulunduğu Yer
ŞANLIURFA
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Sazova Parkı ya da tam adı ile Bilim, Sanat ve Kültür Parkı, Eskişehir başta olmak üzere Türkiye’nin en büyük ve en güzel parklarından birisi. Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yer alan ve yaklaşık 400.000 m2 alan üzerine kurulu olan yer sahip olduğu tasarım ve içinde barındırdığı yapılar ile ülkemizin en özgün parkları arasında gösteriliyor. Park içerisinde yer alan çok çeşitli yapı ve etkinlik alanları ile büyük küçük her yaştan gezginin gün boyu eğlenceli vakit geçirebileceği yer özellikle şehre ilk gez gelenlerin mutlaka Eskişehir gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer almalı.

Sazova Parkı, Eskişehir’in en turistik parklarından.


Sazova-Park%C4%B1-Bilim-Sanat-ve-K%C3%BClt%C3%BCr-Park%C4%B1.jpg


Sazova Parkı Bölümleri

Eskişehir’in en önemli gezi noktalarından olan Sazova Parkı içerisinde birçok önemli yapı yer alıyor. Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Yapay Gölet, Bilim ve Deney Merkezi, Sabancı Uzay Evi, Eti Sualtı Dünyası, amfi tiyatro, ağaç ev ve Şirinler’in evi tarzında çeşitli oyun grupları, kafe, restoranlar ve hediyelikçiler gibi birçok önemli yapının yer aldığı parkta halen yeni yapıların inşası devam ediyor. Sazova Parkı içerisinde yapılan Hayvanat Bahçesi’nin kısa zamanda hizmete girmesi bekleniyor. Bunun dışında çok kapsamlı ve önemli bir proje olan Eskişehir 2013 Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi’nin çalışmaları da son sürat devam ediyor. Park bahçesinde yer alacak olan Türk Şaheserleri Parkı (Maket Müzesi) kısmen de olsa ziyaret açılmış durumda.

Bunlar dışında Sazova Parkı içerisinde yer alan minik tren ile de park içerinde ücretsiz bir tur atabilirsiniz.

Gezi Treni, Sazova Parkı, Eskişehir

Sazova-Park%C4%B1-Gezi-Treni.jpg


Masal Şatosu

Sazova Parkı’nın en dikkat çekici yapısı olan Masal Şatosu içerisinde özel rehberli turların yapıldığı alanlar ile ücretsiz gezilebilecek seyir terası, hediyelikçi, Sihirli Elma adında bir kafe restoran ve özel dekorların bulunduğu çeşitli alanlar bulunuyor. Disneyland’ın şatosunu andıran yapı, Türkiye’de bulunan en önemli kule ve tarihi yapılardan izler taşıyor. İstanbul’daki Galata Kulesi ve Antalya’daki ünlü Yivli Minare, Masal Şatosu’nun mimarisine ilham veren yapılardan bazıları.

Şato içerisinde çocuklar için özel rehberli turlar düzenleniyor. Şato dışındaki gişeden turlarla ilgili bilgi ve bilet alabilirsiniz. Turlar iki çeşit. Biri her yaştan ziyaretçilere diğeri ise yalnızca çocuklar için. Çocuklar için olan turda çocuk başı bir veli de tura katılabiliyor. Bu turlarda veliler genellikle çocuklarından ayrı olarak dolaşıyor. Böylece hem diğer çocuklar ile birlikte etkileşimde olmaları sağlanıyor hem de tur boyunca yaşatılan masal atmosferi daha gerçekçi sunuluyor.

Masal Şatosu içerisinde düzenlenen rehberli turlar yaklaşık 30-35 dakika sürüyor ve bu süre içerisinde çocuklara masal dünyası içerisinde olmaları sağlanıyor. Turu düzenleyen rehberler çocuklara bir hikaye anlatılıyor ve tur boyunca o hikayedeki olay çözülmeye çalışılıyor.

Pazartesi günlere ziyarete kapalı olan Masal Şatosu’nda tur ücretleri yetişkinler için 2 TL iken öğrenciler için 1 TL. Tur saatleri değişken olabiliyor. Dilerseniz şatonun telefonundan turlarla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Telefon: 0222 300 00 15


Sazova-Park%C4%B1-Eski%C5%9Fehir-1.jpg


Korsan Gemisi

Sazova Parkı’nda dikkat çeken bir diğer yapı ise yapay gölet yanında yapılan bulunan Korsan Gemisi. Atlas Okyanusu’nu aşan gemilerden olan May Flower’ın tasarımına sahip olan gemiyi gezerken kaptan köşkü, zindan, mürettabatın hamakları ile kileri görebilirsiniz. Korsan Gemisi’nin giriş ücreti sembolik; yetişkinler için bilet ücreti 1 TL, öğrenciler içinse 0,5 TL.


Sazova-Park%C4%B1-Korsan-Gemisi.jpg


Bilim Deney Merkezi

Sazova Parkı’na adını veren bölümlerden olan Bilim Deney Merkezi çocuklara ufak yaşlardan itibaren bilim ve teknolojinin önemini anlatmak için kurulmuş bir tesis. Pazartesi günleri ziyaret kapalı olan yerde belli saatlerde özel gösterimler yapılıyor. Tesisin önünde yer alan bir kaldıraç ile savaş uçağı her zaman görülebilir. Bilet ücreti yetişkinler için 2TL, öğrenciler içinse 1 TL.

Hafta içi 11.00-16.00 saatlerinde, hafta sonları da 11.00-17.00 saatleri arasında Bilim Deney Merkezi ziyaret edilebilir. Giriş ücreti ve seanslarla ilgili bilgileri telefonla da öğrenebilirsiniz. Tel: 0 222 444 82 36, 0 222 324 94 69.


Sazova-Park%C4%B1-Bilim-Deney-Merkezi.jpg


Sabancı Uzay Evi

Bilim Deney Merkezi’ne bağlı olan Uzay Evi, Sabancı sponsorluğunda yapılmış bir tesis. Sazova Parkı içerisinde, devasa bir top görünümündeki alan aslen interaktif sunum ve çeşitli showların yapıldığı özel bir salon. 96 kişi kapasiteli bu özel salonda evren, uzay, galaksi, yıldız, dünya ve diğer gezegenlerle ilgili çok eğlenceli ve bilgilendirici 3 boyutlu sunumlar yapılıyor. 14 metre çapındaki kubbe özel projektörlerin yardımı ile çok güzel bir gösterim alanına çevrilmiş. Sinema salonu tarzındaki tesiste yatar pozisyonda kubbeye yansıtılan görüntüleri izleyerek hem eğlenebilir hem de uzayla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tesis pazartesi günleri kapalı. Giriş ücreti yetişkinler için 5TL, öğrenci bileti ise 2 TL. Seans saatleri hafta içi 11.00-15.00, hafta sonu ise 11.00, 14.00, 16.00. Yoğun ilgiden dolayı hafta sonları biletler erkenden tükenebiliyor. Seans saatleri biletler hakkında detaylı bilgiler için; Tel: 0 222 444 82 36, 0 222 324 94 69.


Sabanc%C4%B1-Uzay-Evi.jpg


Hayvanat Bahçesi

Hayvanat Bahçesi’nin yapım çalışmaları halen devam ediyor. Bittiği zaman Sazova Parkı’nın en özel bölümlerinden biri olacak yerde çocuklar birçok hayvanı canlı olarak görebilecek. Şu an yalnızca içerisindeki Sualtı Dünyası ziyarete açık.

Sazova-Park%C4%B1-Bilim-Sanat-ve-K%C3%BClt%C3%BCr-Park%C4%B1-Hayvanat-Bah%C3%A7esi-Akvaryum.jpg


Eti Sualtı Dünyası

Sazova Parkı’nın en yeni alanlarından biri olan Sualtı Dünyası orta şeker bir akvaryum. İçerisinde 84 farklı türden 2150 adet balığın yer aldığı akvaryumda, Kuzey Ege, Kızıldeniz, Atlas Okyanusu, Amazon Nehri ve Güney Amerika gölleri gibi bölgelerden çeşitli balık türlerini görebilirsiniz. Akvaryum içerisinde yer alan su tüneli ise görmeye değer.

Bu alanlar dışında akvaryum içerisinde kafe ve hediyelikçi de bulabilirsiniz. Yakın zamanda çocuklar için eğiti etkinliklerin de düzenleneceği akvaryum, İstanbul ve Antalya’daki benzerlerine göre biraz ufak ve basit kalsa da çok ekonomik olan giriş ücretleri ile Sazova Parkı’nı ziyaret eden gezginler için güzel bir alternatif. Bilet ücreti yetişkinler için 3 TL, öğrenciler içinse 2 TL. Tel: 0 2222 300 00 66Sazova-Park%C4%B1-Bilim-Sanat-ve-K%C3%BClt%C3%BCr-Park%C4%B1-Akvaryum.jpg


Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi

Sazova Parkı’nın yapımına devam eden en özel ve büyük alanlarından biri Eskişehir 2013 Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi. Yaklaşık 70.000 m2 lik alan içinde kurulu olan sanat merkezi tamamlandığında içerisinde çok özel bölümler yer alacak. Tesisin bodrum katında Türk Dünyası Müsiki Tarihi Müzesi, Türk Dünyası Bilgi Bankası, Tük Dünyası Bilim Sanat ve Kültür Okulu ile muhtelif salonlar olacak. Giriş katında ise çok amaçlı sergi salonlarının yanı sıra dünya çağında ün yapmış 40 isme ait özel odalar olacak. Bu odalar bu kişileri özel heykelleri, eserleri ve 10 dakikalık belgesellerinin yayınlanacağı ekranlar olacak. Tesisin yapımı halen devam ediyor.


Eski%C5%9Fehir-2013-T%C3%BCrk-D%C3%BCnyas%C4%B1-Bilim-K%C3%BClt%C3%BCr-Sanat-Merkezi-2-2.jpg


Türk Dünyası Şaheserleri Parkı (Maket Müzesi)

Sazova Parkı’nın en yeni bölümü yapım çalışmaları halen devam etse de ziyarete açılan Türk Dünyası Şaheserleri Parkı. Yapımı devam edilen Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi’nin parkında bulunan bu alanda Türk dünyasından seçme 30 yapının Miniatürk tarzında 1/25 ölçekli maketi sergileniyor. Ulubey Medresesi, Tac Mahal, Mostar Köprüsü ve Selimiye Camii sergilenen en ünlü yapılardan bazıları. Park girişi ücretsiz.

Sazova Parkı’na Ulaşım

Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yer alan Sazova Parkı merkeze araçla 15 dakikalık bir uzaklıkta yer alıyor. Porsuk Çayı’nın olduğu alandan ya da Odunpazarı Evleri’nin olduğu alandan en fazla 10-20 dk arasında araçla parka ulaşabilirsiniz.

Odunpazarı Evleri’nin olduğu alandan 11 ve 17 numaralı belediye otobüsleri ile ya da Atatürk Stadyumu’nun hemen arka köşesinde yer alan minibüs durağından 16 ve 38 numaralı minibüsler ile parka ulaşabilirsiniz.

Eğer parka kendi arabanız ile gidecekseniz Sazova Parkı’nın hemen dışında otopark bulunuyor. İçerideki parkta şu an çalışmalar devam ediyor. Eskiden park ücreti araç başı 1 TL idi.

Eskişehir’de Nerede Kalınır? Otel tavsiyeleri

Sazova Parkı yakınında herhangi bir otel bulunmuyor bu nedenle dilerseniz Bağlar, Odunpazarı ya da Porsuk Çayı çevresindeki otelleri tercih edebilirsiniz. Eskişehir tren istasyonuna yakın Madame Tadia Oteli‘ne, Porsuk Çayı kenarındaki Ada Life Oteline, şehrin hareketli noktasın Bağlarda bulunan Grand Namlı Otele ve Odunpazarı’nda yer alan butik Arslanlı Konak Otel ve biraz daha lüks olan Abacı Konak Otele göz atabilirsiniz. Eğer kendi aracınızla şehre gelmişseniz ve biraz daha kaliteli bir tesis arıyorsanız Rixos Otele de göz atabilirsiniz.


. kaynak .
OBR3j0.png
 
Back
Yukarı