1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Sisteminiz yavaşmı açılıyor işte çaresi

Konusu 'Linux' forumundadır ve atmaca tarafından 25 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. atmaca

  atmaca Genel Yönetici Staff Member

  Katılım:
  27 Mart 2008
  Mesajlar:
  4.326
  Beğenilen Mesajları:
  893
  Cinsiyet:
  Bay
  Bulunduğu Yer:
  Gazi Antep
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Herkes Linux sisteminin neden bu kadar yavaş açıldığını yada zaman geçtikçe neden daha da yavaşladığını merak edıyorsanız detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.
  Linux sistemlerde boot işleminin nasıl gerçekleştiğini grafiksel olaral görmek istiyor iseniz
  Bootchart uygulaması bu ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bootchart tüm boot işleminin loglarını tutarak, sorunları ve işlerin nasıl gittiğini öğrenmek açısından temiz grafiksel arayüzü ile çok yararlı olabilir.

  Bootchart çok yaygın bir uygulama bu nedenle dağıtımlarınız paket yönetici sistemleri üzerinden bu uygulamaya kolaylıkla erişebilirsiniz. Bootchart’ı aşağıdaki adresten indirebilirsiniz. Debian, Ubuntu, Gentoo, SUSE, ve Mandriva için özel paketlerini bulabilirsiniz. Yada bootchart.org adresinden RPM yada tar versiyonunu indirip uygulamayı sisteminize kurabilirsiniz.
  http://www.bootchart.org/download.html

  Bootchart iki kısımdan oluşuyor birinci kısım loglama kısmıö bu kısım sayesinde açılıştaki bilgilerin gerekli loglama işlemleri yapılıyor, diğer kısım ise komut satırı üzerinden tutulan bu logların kullanıcı tarafından okunabilir hale getirilmesi. Örneklere buradan
  erişebilirsiniz.
  Eğer uygulamayı kaynak koddan kuruyor iseniz, kernel komut satırı olan /boot/grub/menu den init=/sbin/bootchartd şeklinde bir ekleme yapmanız gerekiyor. Bu eklentinin nedeni kernelin loglama uygulamasını /sbin/init dosyası içerisinde çalıştırmasını sağlamak.

  Bir kere Bootchart çalıştığında artık sistem ile ilgili herşey hakkında bilgi toplamaya başlar, CPU, Disk, çalışan işlemler, ve daha bir çok sistem ile ilgili detay bilgiler. Uygulama KDE Pencere yönetici veya GNOME Pencere yöneticisinin başladığını anladığı anda çalışmasını durdurup sonuçları /var/log dizinine kaydeder. Bu log dosyaları genellikle /var/log/bootchart.tgz adında kayıt edilir, fakat Ubuntu’da ise loglar /var/log/bootchart/ şeklinde bir dizin içerisinde tutulur.

  Grafiksel Arayüz

  Bu arayüz sayesinde milyonlarca log satırından kurtuluyoruz. Bu görsel grafiği oluşturan bir shell script. Raporlar
  Gantt ile oluşturuluyor. Bu grafiklerden Boot işlemi ile ilgili herşeyi bulabilirsiniz. Bu grafiklerden karşılaştığınız problemlerden sistemde nelerin düzeltilmesi gerektiğini anlayabilir ve gerekli işlemleri yapabilirsiniz.


  Kaynak: Linuxmasası
   
  1 person likes this.

Sayfayı Paylaş