Aşk'a İnanmışt'ı

Genel Yönetici
Staff member
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Tabakhane Deri Fabrikası anlamındadır. Ham deri olarak gelir ve bitmiş deri olarak fabrikadan çıkar. Tabakhane deri tabaklanan fabrikaya verilen addır.Derinin hayvanın canlı olduğu halindeki koşullara geri dönmesini sağlamak için, başta tabaklama olmak üzere bir dizi kimyasal ve mekanik işlem uygulanmaktadır.Tabakhane debbağhaneden gelen bir kelimedir.Debbağ eski dilde deri işleyen kişiye verilen isimdi, bu işin yapıldığı yerede debbağhane denirdi. Günümüze ise bu kelime tabakhane olarak gelmiştir. Osmanlıda debbağlık önemli zannaatlardan biriydi. Mesleğin ahilik ocakları vardı, bu işin piri de ahi Evrandı. Deri işlemesi meşakkatli, emek isteyen ve severek yapılması gereken bir iştir. Deri çeşitli kimyasal ve fiziksel işlemlerden geçerek bir mamül olur ve bizim hizmetimize sunulur. Her işlemin kendine has önemi vardır. Bir işlemi yanlış veya eksik yapmak deriyi kullanılamaz hale getirebilir. Osmanlı döneminde deri tekeli vardı… Safranbolu da derinin tabaklanması olabilmesi için o dönemin ileri gelenleri çeşitli tedbirler almışlar… Safranbolu da tabaklanmayan deriyi satanlardan o dönemin tüccarları alış veriş yapmazlar ve mecburen Safranbolu da deriyi tabaklananlar satılırdı o dönem çok para kazanan Safranbolu iş adamları Köşkler, konaklar ve 99 odalı evler yaptırmış… Bazı evlerin içine çeşme dahi getirilmiştir…

Tabakhane deri fabrikası demek değildir. Deri üretimi yapılan yer demektir. Benim oturduğum semtin adı da tabakhane. :D Daha 15 yıl kadar öncesine kadar dericiler vardı belli yerde.

wipikedi öyle yazmıştı:D

Wipikedi neresi? ;P

pardon hacı yanlış yazmısım yazanda petshop sitesine bakıdım ordan yanlış yazdım wikipedia yazacaktım

Back
Yukarı