Toplu sözleşmede 7. oturum sonrası Bakan Çelik olumlu baktıkları konuları açıkladı

melek

Demirbaşlardan
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Toplu sözleşmelerin bugünkü görüşmeleri sona erdi. Görüşmelerin bugünkü bölümünde hükümet tarafı memura zam konusunda yeni bir teklif sunmadı. Görüşmeler 21 Mayıs Pazartesi saat 09.00'da görüşülmeye devam edileceği kaydedildi. Faruk Çelik genel maaş zammı dışında olumlu baktıkları konuları açıkladı...
Genel mali haklara ilişkin yüzdelik zam, taban aylığa zam, ek ödeme ile zam ve tazminatların dışındaki konulara ilişkin genel değerlendirmelerini sunan Bakan Çelik, birçok konuya olumlu yaklaştıklarını kaydetti. Çelik,
- 4-C'lilerin çalışma süresinin 11 ay 28 gün olması,
- maaş zamlarındaki gecikme zammına yönelik talep,
- öğretim yılına hazırlık ödeneği,
- 2005 yılından sonra memuriyete geçenlere bir derece verilmesi,
- sözleşmeli personele yemek yardımı,
- toplu sözleşme ikramiyesi
artırılması,
- yerel yönetimlerdeki sözleşmelilerin kadroya alınması,
- eş yardımının artırılması,
- maaş zamlarına enflasyon farkının ödenmesi,
- emekli olacak kamu çalışanlarına ödenecek tazminatın artırılmasına
olumlu baktıklarını, yapılacak artış ve zamların 21 Mayıs Pazartesi günü yapılacak topele alınacağını kaydetti.

TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ DEVAM EDİYOR
Toplu sözleşme görüşmelerinin 7. oturumu devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleştirilen görüşmeye ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.
Bugünkü görüşmede hizmet sözleşmelerinin toplu sözleşmeye dönüştürülmesine ilişkin çalışmalar görüşülmeye devam ediliyor. Toplu sözleşme masasında eğitim koluna ilişkin üzerinde kısmen uzlaşılan fakat mali boyutu-miktarı konusunda son değerlendirme yapıldıktan ve ilgili kuruluştan (MEB-Maliye) bilgi alındıktan sonra kesin kararı bugün verilmesi üzerinde uzlaşılan hususların ise şöyle olacağı belirtiliyor:
"Ek ödeme artışı ya da eğitim-öğretim tazminatı artışı (7. Oturumda Genel ve Hizmet Kolu olmak üzere görüşülecek), öğretim elemanlarının üniversite ödeneğinin artırılması, öğretim yılına hazırlık ödeneği artışı, yüksek lisans ve doktoralı öğretmenlere artırımlı ek ders ücreti ödenmesi, her altı saate karşılık bir saat ek ders ücreti ödenmesi, ikili öğretim yapılan okullarda yöneticilere ilave ek ders ücreti ödenmesi, ek ders ücret göstergelerinin artırılması, İl eğitim denetmenlerine avans verilmesi, alan dışı derslere giren öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesi, Araştırma görevlilerinin birinci dereceli kadrolara yükselmesine engel olan sınırın kaldırılması, öğretmen çocuklarına ayrılan yüzde 15'lik DPYB kontenjanından öğretmen dışındaki personelin de yararlandırılması."

Görüşmede, ayrıca hizmet kollarının enerji ile ilgili talepleri görüşülüyor

MEMUR-SEN'DEN AÇIKLAMA
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, ''Şu ana kadar bize yapılan teklifler, bütçe ve mali disiplini esas alan teklifler. Şimdi bütçe ve mali disiplini esas alan hesap makinesi yerine insanı, insan onurunu, çalışanların geçim standardını esas alan hesap makinesini çalıştırma zamanı. Sayın Bakanımızın, bu hesap makinesini çalıştırarak masaya gelmesini, müzakereleri bu doğrultuda yürütmesini teklif ediyorum'' dedi.
Memur sendikaları ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında yedinci oturum başladı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaki Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda gerçekleşen görüşmede, Kamu İşveren Heyeti'ne Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti'ne ise Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu başkanlık yapıyor.

Ce: Toplu sözleşmede 7. oturum sonrası Bakan Çelik olumlu baktıkları konuları açıklad

bilgi için teşekkürler

Back
Yukarı