Ünlülerin ilk mesleklerini merak ediyor musunuz?

R

rebel

Konuk
Televizyon ve sahne dünyasının ünlüleri, InStyle dergisine kendilerine para kazandıran ilk işlerini anlattı, şöhretten çok uzak oldukları o yıllara geri döndü. İşte tatil köyü mutfağında bulaşık yıkayandan Los Angelas'ta çim biçene, Kuştepe'de oyuncak satandan evinde ayaklarını uzatıp çeviri yapanına, yedi ayrı ünlüden yedi ilginç hikaye...

KAYNAK : MYNET​

ahuyagtu.jpg

AHU YAĞTU
İŞİ Barmaid. ÇALIŞMA SÜRESİ "16 yaşındayken dört ay yaptım ve çok enteresan insanlar tanıdım bu iş sayesinde." KAZANÇ "Bahşişlerle haftada 200 YTL civarı para elime geçerdi." İŞ TECRÜBESİ "İş tecrübem hiç yoktu. Kokteyl hazırlamayı bana arkadaşım Nurkan öğretmiştir." YETENEKLER "Aynı müşteri mekana geldiğinde daha siparişi vermeden ne istediğini biliyorsanız veya ruh haline göre doğru içkiyi veriyorsanız iyi bir barmensinizdir. Tabii müzik işlerinden de anlamalısınız. Sonra alkol ölçülerini iyi bilmek lazım. Bazen mekana sırf sizin hazırladığınız o kokteyl için gelenler bile olabilir." İŞİN ARTILARI "Bahşişlerim kabarık olurdu." İŞİN RİSKLERİ "Hesap kısmı riskliydi. Kim ne içiyor, iyi takip etmek gerek. Yoksa açık hesaplar sizin cebinizden çıkabilir. Dükkanı açan ilk temizliği de yapardı. Onu sevmezdim işte. Biber Bar, akşam 22:00 dedin mi kapanırdı ama müşteriler kalmak isterdi. Usturuplu bir şekilde onları ikna ederek hoş bir şekilde son içkileri vermek önemliydi. Kadın olunca asılanlar da oluyordu. Bu tip durumlarda karşı tarafı kırmadan kendimi çok iyi ifade etmeyi de öğrendim." İŞVEREN "Patronum Emre Ergani'ydi. Hiçbir sorun yaşamadık. İyi patrondu." ŞİMDİ NE YAPIYOR? Kanal D'de "Kavak Yelleri" dizisinde oynuyor.

irmakunal.jpg

IRMAK ÜNAL
İŞİ İtalyan lokantasında garsonluk. ÇALIŞMA SÜRESİ "1999'da San Francisco'da üniversite okurken North Beach bölgesinde bir yıl kadar garsonluk yaptım." KAZANÇ "Saati yedi Dolar'dı. Kaçak çalıştığım için en düşük ücreti alıyordum. Bahşişlerle günde 70 ile 100 Dolar arasında para geçiyordu elime." İŞ TECRÜBESİ "Amerika'da yeni işe girerken önceki iş çok etkili. Bu yüzden daha önce hamburgercide çalıştım yalanını uydurmak durumunda kaldım. Başka çarem yoktu." YETENEKLERİ "Benim insan ilişkilerim kuvvetlidir. Bu tarz iş yapan biri için bu bir artı. İkna edici olmak, ne yemek yiyeceği konusunda kararsız kalmış birini doğru yönlendirmek konularında oldukça iyiyimdir. Tok olduğunu söyleyenler bile bazen ikna kabiliyetimle yemesi gerekenden fazla yerdi. Tabii en büyük yetenek bahşiş vermeyecek birine o bahşişi verdirmek. Bunu iyi başardığımı söylemeliyim." İŞİN ARTILARI "Meksikalı bir aşçımız vardı ve beni çok severdi. Eve giderken mutlaka bana güzel bir paket hazırlardı. O dönemler çok sağlıklı beslenmiştim." İŞİN RİSKLERİ "Devamlı ayakta olduğum için ve hızlı şekilde merdiven inip çıktığımdan diz kapaklarım iflas etmişti." İŞVEREN "İki Yunanlı kardeşti. Biraz elleri sıkıydı. İlk önce Türk olduğum için önyargı ile yaklaşmışlardı bana. Ama giderken çok üzüldüklerini hatırlıyorum." ŞİMDİ NE YAPIYOR? Sadri Alışık Tiyatrosu'nda "Çapraz Aşklar"da oynuyor.

yunusgunce_200.jpg

YUNUS GÜNÇE
İŞİ Bulaşıkçı. ÇALIŞMA SÜRESİ "16 yaşındaydım o zamanlar. Bir yaz sezonu boyunca yaptım bu işi." KAZANÇ "Üç aylık sezonda haftalık yaklaşık 35-40 YTL civarında para kazanıyordum. O zamanlar fena sayılmazdı." İŞ TECRÜBESİ "Marmaris'te beş yıldızlı bir tatil köyünde yapmıştım. Evde bile bardak yıkamışlığım yokken böyle bir iş sayesinde uzman oldum. Mutfakta her şey çabuk öğreniliyor. Hayat özellikle!" YETENEKLER "Bar bulaşıkçısıysanız eliniz çabuk olmalı. Gözünüzden hiçbir leke kaçmamalı. İşinizi kötü yaparsanız müşteri anında fark eder sizi. Rezil olursunuz." İŞİN ARTILARI "Hiçbir artısı yoktu bana göre. Sadece çok iyi bardak yıkamayı öğrendim orada. Genelde barlarda bu işlerde pek hijyen olmaz. Gururla söylüyorum, yıkadığım bardaklardan içen müşteriler çok şanslı olduklarını bilsinler. Ne deterjan ne lekeden eser olmazdı üzerlerinde." İŞİN RİSKLERİ "Ekibe son katılan eleman olunca sizi hemen mutfağa sürüyorlar. Yeniyseniz en dandik işleri veriyorlar." İŞVEREN "Dominant adamlardır bar şefleri. Üç günde bir de değişirdi. Yaş olarak benden küçüktü hepsi. Bu işin okullarından geldikleri için onlara itaat etmek durumundaydım." ŞİMDİ NE YAPIYOR? "Örselenmiş Ruhlar Resmi Geçidi: Shakespeare Sahne"de adlı oyunda Bilge Soytarı'yı oynuyor.

fadiksev.jpg

FADİK SEVİN ATASOY
İŞİ Dört-yedi yaş arası çocuklara drama eğitmenliği. ÇALIŞMA SÜRESİ "Bir sene kadar Bilkent Üniversitesi'nde erken müzik eğitimi verdim çocuklara." KAZANÇ "O zamanın parasıyla aylık 300 YTL civarındaydı." İŞ TECRÜBESİ "İlk defa çocuklarla böyle iç içe olduğum bir ortamdı." YETENEKLER "Dramayı biliyordum. Çocuklara nasıl erken çağda drama eğitmenliği yapılacağı konusunda sertifika almıştım." İŞİN ARTILARI "İlk işimin çocuklarla olması benim içim müthiş bir deneyimdi. Hatta dekan, 'Bu çocukların her birini kendin yaptın Fadik' diye bana takılır dururdu hep. Hakikaten hepsi sosyal ve kendilerini çok iyi ifade edebilen çocuklar olmuştu. Çocuklar size yumuşak ve toleranslı olmayı öğretiyor. Belki işin en keyifli tarafı da buydu." İŞİN RİSKLERİ "Antenleriniz her an açık, hatta bir gözünüz ensenizde olmalı. Bir keresinde arkamı döndüğümde bir çocuk tahtaravalliden düşmüştü. Uzun süre gözüme uyku girmedi. Sorumluluğu çok büyük bir iş bu." İŞVEREN "Akademisyenlerimdi." ŞİMDİ NE YAPIYOR? Art Society of New York'ta Mayıs'ta "Kanlı Nigar"ı oynamaya hazırlanıyor.

murathan_200.jpg

MURAT HAN
İŞİ Bahçıvan. ÇALIŞMA SÜRESİ "23 yaşında Los Angeles'ta okurken, üç ay kadar bana göre adı 'ot yolma' olan işi yaptım. Her hafta sonu çalışıyordum. Diğer komşular da görüp, 'Bana da gelir misin?' demeye başladılar ve işlerim açıldı birden." KAZANÇ "Saati 15 Dolar'dı. Günde 10 saat çalıştığım da olurdu bazen. Bu bir öğrenci için çok iyi para sayılır orada." İŞ TECRÜBESİ "Ben küçükken bahçeli bir evde oturuyordum ama hiç bahçe ile ilgili bir tecrübe edinmemişim. Bana söylenen şey aslında kötü otları yolmamdı. Bunu herkes yapabilirdi. Uzmanlık gerektirmiyordu yani." YETENEKLER "Sıcağa dayanıklı olmanız yeterli. Doğayla da aranız iyi olmalı." İŞİN ARTILARI "İyi idman oluyordu. Güzel bronzlaştırıyor bu iş sizi. Spora vakit ayırmama gerek kalmıyordu." İŞİN RİSKLERİ "Toprakla uğraşırken zararlı bir böcek elinizi sokabilir veya çim makinasına elinizi -tabii çok dikkatsizseniz eğer- kaptırma gibi riskler var." İŞVEREN "Okuldaki Shakespeare hocamdı." ŞİMDİ NE YAPIYOR? Star'da "Vazgeç Gönlüm" dizisinde oynuyor.

pelin_batu.jpg

PELİN BATU
İŞİ: Home-ofis çevirmen. ÇALIŞMA SÜRESİ "Belirli aralıklarla beş ay kadar yaptım. Ama ara ara başı sıkışan eşe dosta hâlâ çeviri yaptığım oluyor. Çok sıkıştıklarında hemen beni ararlar." KAZANÇ "Çok para kazandıran bir iş değil aslında. Tercüme bürosu ile çalıştığım zaman sayfa başına değişiyor. İş başına 300-400 YTL civarında para alırdım." İŞ TECRÜBESİ "Üniversite eğitimim İngiliz Dili Edebiyatı üzerine. Ayrıca çocukluğumdan beri yurtdışında sık sık bulunduğum için yabancı dile olan yatkınlığım çeviri yaparken bana büyük avantajlar sağladı." YETENEKLER "İyi bir gözlemci olmak ve aynı zamanda entelektüel birikim bu iş için gerekli. Özellikle de edebi çevirilerde. Ben en çok şiir çevirisi yapmayı seviyorum." İŞİN ARTILARI "Evimde ayaklarımı uzatıp yanımda kahve-çay eşliğinde, bir taraftan televizyon izlerken yapabildiğim iş olması herhalde en güzel tarafı." İŞİN RİSKLERİ "Bazen teknik çeviriler insanı boğabiliyor. Hele de hiç alakanız olmayan bir işle ilgili metni çeviriyorsanız. Bir banka için yaptığım çeviri neredeyse beni sinir hastası ediyordu." İŞVEREN "Genelde işlerimi tercüme ofislerinden alırım." ŞİMDİ NE YAPIYOR? Kendi yazdığı "Rüzgarlar" isimli şiir kitabı İngilizce ve Türkçe olarak yakında Simurg'dan piyasaya çıkacak.

yavuzseckin.jpg

YAVUZ SEÇKİN
İŞİ Hediyelik eşya mağazasında satıcı. ÇALIŞMA SÜRESİ "Levent-Gültepe'deki hediyelik eşya mağazamda 90'lı yıllarda çalıştım ve satış yaptım." KAZANÇ "10 metrekarelik mağazada bugünün parasına vurursak, 1.000 YTL civarında para geçiyordu elime. Büyük mağazalar açılmaya başlayınca büyük balık küçük balığı yer durumu oldu. Bizi de yediler arada." İŞ TECRÜBESİ "Meslek Lisesi motor bölümü mezunuyum. O yıllarda ne yapacağına bir türlü karar veremiyordum. Hediyelik eşya satıyordum ama komedyen olmak da istiyordum bir yandan. Tahtakale piyasasını babamdan ötürü iyi tanırdım. Babamın orada işyeri vardı. Etraf oyuncakçı doluydu. Tanıdıklar vardı bu işi yapan. Bu da aslında biraz işimi kolaylaşırdı." İŞİN ARTILARI "Oyuncak satın almanıza gerek yok böyle bir işiniz varsa. Hepsi sizin çünkü." İŞİN EKSİLERİ "Çok emek veriyorsunuz. Ama sonuçta küçük üründen küçük paralar kazanıyorsunuz. Kar marjı çok düşük. Çok satmak için de çaba göstermelisiniz ve devamlı dil dökmek lazım. Bir kalemi bile satmak büyük bir alınteri gerektiriyor." İŞVEREN "Patron bendim. Kendi sattığı oyuncaklarla oynayan eğlenceli bir patrondum." ŞİMDİ NE YAPIYOR? Süper Fm'de 10. yılını dolduran "Yavuz'un Minibüsü" adlı radyo programının yanı sıra "Bir Minübüs Dolusu Kahkaha" adlı bir stand up şovu var. ATV'de "Avrupa Yakası" dizisinde oynuyor.​

fadiksev.jpg

FADİK SEVİN ATASOY
İŞİ Dört-yedi yaş arası çocuklara drama eğitmenliği. ÇALIŞMA SÜRESİ "Bir sene kadar Bilkent Üniversitesi'nde erken müzik eğitimi verdim çocuklara." KAZANÇ "O zamanın parasıyla aylık 300 YTL civarındaydı." İŞ TECRÜBESİ "İlk defa çocuklarla böyle iç içe olduğum bir ortamdı." YETENEKLER "Dramayı biliyordum. Çocuklara nasıl erken çağda drama eğitmenliği yapılacağı konusunda sertifika almıştım." İŞİN ARTILARI "İlk işimin çocuklarla olması benim içim müthiş bir deneyimdi. Hatta dekan, 'Bu çocukların her birini kendin yaptın Fadik' diye bana takılır dururdu hep. Hakikaten hepsi sosyal ve kendilerini çok iyi ifade edebilen çocuklar olmuştu. Çocuklar size yumuşak ve toleranslı olmayı öğretiyor. Belki işin en keyifli tarafı da buydu." İŞİN RİSKLERİ "Antenleriniz her an açık, hatta bir gözünüz ensenizde olmalı. Bir keresinde arkamı döndüğümde bir çocuk tahtaravalliden düşmüştü. Uzun süre gözüme uyku girmedi. Sorumluluğu çok büyük bir iş bu." İŞVEREN "Akademisyenlerimdi." ŞİMDİ NE YAPIYOR? Art Society of New York'ta Mayıs'ta "Kanlı Nigar"ı oynamaya hazırlanıyor.

kariyeri en sağlam olan senmişsin be fadik abla....

teşekkürler arkadaşım:)

Tek tek post atacana tak başlık halinde toplayabilirdin.

anca böle oldu çünkü hepsini bi kerede yasamadım karakter aşımı oldu birde resim :S

Resim sorununu çözdüm max 10 resim ekleyebileceksiniz mesajlarınıza.Sıra karakter limitinde :)

Resim sorununu çözdüm max 10 resim ekleyebileceksiniz mesajlarınıza.Sıra karakter limitinde :)

önce sorunları çözün osaman ondan sona eleştiri yapın daha ii olmasmı ?????????

vaaay beeee nerden nereeee

ya akıf bunlar unlu adı ustunde para desen var sorun yok bas agrısı yok neselerı her zaman mazımum oh gel keyfım gel

Back
Yukarı