Yeni Başlayanlar İçin Kanaviçe Yapımı

Katılım
13 Ağustos 2015
Mesajlar
57
Tepki puanı
2
Puanları
8
Yaş
32
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Muline iplik 6 kolay ayrılabilir burgulu kattan oluşur. Birçok kanaviçe (çarpı işi) 14ct. Aida kumaş üzerine işlendiği için 2 kat iplik kullanılır. Böylece kullandığınız kat sayısına göre işlemenizi çeşitlendirebilirsiniz. Nerede kaç kat iplik kullanmanız gerektiğini işleme şemanızda görebilirsiniz.

Muline çilesindeki iplik ucunu bulun, yavaşça çekerek ayırın. Yaklaşık 50cm uzunluğuna ulaştığında kesin. Tek tek katlarına ayırmak için bir katı içlerinden tamamen ayrılıncaya kadar çekin. İhtiyacınız kadarını aynı şekilde çekerek ayırın. Kalanı yeniden birleştirmek için uçlarını bir hizaya getirerek tutun. Elinizi boylu boyunca üstünden geçirerek düzeltin ve burarak birleştirin.

2. Çalışmanız için uygun ipliği seçin
Bir çalışmada kullanılacak iplik miktarı birçok değişkene bağlıdır; dikişlerdeki gerginlik ve tasarımdaki renkli alanlar bunların başını çeker. Büyük bir çalışmada ihtiyacınız olan iplik miktarını öngörmenin en çabuk yolu; 50 cm’lik parçalardan bir tane alıp, iplik bitinceye kadar işlemek ve oluşan dikişle kullandığınız ipliği oranlamaktır. Böylelikle genele oranladığınızda ne kadar iplikle kaç dikiş yapabileceğinizi görmüş olursunuz.
goblen
Bir Muline çilesi 8 metre uzunluğa, bir Pearl Cotton5 çilesi de 25 metre uzunluğa sahiptir. Şemadaki dikiş sayılarını sayarak ne kadar ipliğe ihtiyacınız olduğunu tespit edebilirsiniz. Birçok büyük boy çalışmanın işleme şemasında hangi renkten kaç adet çile gerektiği belirtilmektedir.
örgü
3. Kumaşınızı hazırlayın
Kumaşın merkezini tespit etmek, işlenecek figürün merkez noktasını kumaşın merkez noktasına oturtmak için önemli bir başlangıç olacaktır. Kumaşı iki kere ortadan katlayıp, kat izlerinin kesiştiği noktayı merkez noktası olarak tanımlayabiliriz. Suda çözünebilen işaret kalemiyle merkeze minik bir nokta kondurun.
Her işleme şeması bitmiş çalışmanın boyutunu belirtir. Çerçeveleme payı veya diğer süsleme teknikleri için çalışmanın çevresine en az 8 cm’lik pay bırakın.
kırkyama
Kumaşı kullanmadan önce YIKAMAYINIZ. Yıkamak; deliklerin sıkılaşmasına dolayısıyla kanaviçenin (çarpı işlemenin) zorlaşmasına neden olacaktır.
 
Back
Yukarı