Yeni Eğitim Yılı Sosyal Medya Yasaklarıyla Başlıyor!

atmaca

Genel Yönetici
Staff member
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
yeni-egitim-yili-sosyal-medya-yasaklariyla-basliyor-705x290.jpg

Yeni eğitim-öğretim yılı, çok konuşulacak yasaklarla başlıyor.

Bazılarınız hala kabullenme sıkıntısı çekiyor olabilir ancak şöyle bir gerçek var ki; yarın okullar açılıyor. Milyonlarca öğrenci, yeni eğitim-öğretim yılına başlayacak. Ancak yeni eğitim-öğretim yılıyla beraber, ülkemizle özdeşleşen yasaklar da yenilenerek kendine yer bulacak.

1 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanan ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde bulunan değişiklikler, birçok yeniliği de beraberinde getiriyor. Gelen yenilikler içinde sosyal medyaya yönelik pek çok yasak da mevcut.

Düzenlenen yeni yönetmeliğe göre, ilköğretim 5. sınıftan itibaren hafızlık eğitimi almak isteyen öğrencilerin devam zorunluluğu olmayacak. Yani özürsüz 10 gün, toplamda ise 30 gün olan devamsızlık süresi şartı bu öğrencilerde aranmayacak.

24-Kasim-Ogretmenler-Gunu-Ataturk.jpg

Gelen bir diğer yenilik ise, okullarda bilişim araçlarının kullanımı ile ilgili. Yönetmeliğe göre öğretmen bilgisi ve kontrolü dışında herhangi bir bilişim aracıyla meşgul olan öğrenci, disiplin cezasına çarptırılacak. Disiplin kurulunun aldığı karara göre bu ceza uzaklaştırma, okul değiştirme hatta okuldan atılmaya kadar gidebilecek.

Son gelen yenilik ise sosyal medyayla alakalı. Sosyal medya platformları üzerinden herhangi bir hakaret, kışkırtma ya da sarkıntılık gibi durumlarda öğrenci direkt olarak okuldan atılma cezasına çarptırılacak. Bakalım yeni eğitim-öğretim yılında bu yeni yönetmelik nasıl bir işleyiş içinde olacak?

Webtekno

Back
Yukarı